1. trimester mamičky

Prvý trimester zahŕňa počiatočných 13 týždňov vášho tehotenstva. Telo sa snaží adaptovať na nový stav, v ktorom prebiehajú búrlivé zmeny. S vysokou citlivosťou tiež reaguje na vonkajšie vplyvy. Ak ste doteraz neholdovali zdravému životnému štýlu, tehotenstvo by mal pre vás byť už pádny dôvod naozaj začať. Pomocou placenty sa k vášmu budúcemu bábätku dostávajú prospešné aj škodlivé látky, ktoré prijímate.

Alkohol si škrtnite z jedálnička, zanechajte fajčenia. Vyraďte rizikové potraviny ako sú plesňové syry, tatarák a ďalšie tepelne neostřené mäsa alebo živočíšne výrobky. Slabšiu kávu si dopriať môžete, ak máte chuť, ale pozor na bylinky. Niektoré môžu napáchať viac škody ako úžitku.

V prvom trimestri sa zhruba polovica tehotných žien nevyhne ranným nevoľnostiam. Pokiaľ k nej patríte aj vy, zvyčajne sa odporúča zvýšiť príjem vitamínu B6, snažiť sa pravidelne dýchať, uvoľňovať a eliminovať poklesy hladiny cukru (jedzte radšej častejšie v menších porciách napr. obľúbené sušienky, krekry apod.). Ničoho sa nebojte, na konci trimestra by malo všetko odznieť. Ak sa však cítite v tomto období dobre, nemusíte sa vzdávať ani obľúbeného cvičenia. Do nových náročných športov sa však radšej nepúšťajte a odpustite si tiež saunu.

Medzitým vo vašom brušku:

  • 1. týždeň moje bábätko ...

... v podstate ešte žiadne nie je. Záleží na uhle pohľadu, však za 1. sa považuje prvý týždeň poslednej menštruácie. To znamená ešte predtým, než dôjde k počatiu.

  •  2. týždeň moje bábätko ...

... má podobu zygoty. Jedná sa o bunku, vďaka ktorej môže začať vývoj nového života. To všetko sa však začne diať až potom čo dôjde k oplodneniu, ktoré je možné práve v tomto týždni.

  • 3. týždeň moje bábätko ...

... má stále podobu oplodneného vajíčka. Na začiatku sa vznáša v maternici, na konci 3. týždňa dochádza k uhniezdeniu v pripravenej sliznici maternice.

  •  4. týždeň moje bábätko ...

... je veľké, asi ako zrniečko maku. Prebieha napojenie zárodku na váš krvný obeh. Tvorí sa základy pre vznik placenty, pupočnej šnúry aj pre ďalší rozvoj orgánov vášho chlapčeka alebo dievčatká.

  •  5. týždeň moje bábätko ...

... má už pripravené všetko, aby sa mu mohol začať vyvíjať mozog a chrbtica. Srdiečko už je súčasťou jeho vlastného krvného obehu. Váš budúci drobček nie je o moc väčší ako naozajstný drobček. Predstaviť si ho môžete asi ako zrniečko šošovky alebo cíceru.

  • 6. týždeň moje bábätko ...

... už začína cítiť bolesť. Vzniká totiž nervová sústava a pokračuje vývoj zárodkov orgánov. Srdiečko tlčie, tvoria sa obrysy pre vznik očí a uší, objavujú sa prvé náznaky končatín. Každý deň sa tvary embryá viac a viac približujú ľudskému telu.

  • 7. týždeň moje bábätko ...

... má veľkosť asi ako malá gulička hroznového vína. Srdiečko mu bije približne dvakrát rýchlejšie ako vám. Na ultrazvuku môžete pozorovať prapočiatku prstíkov v podobe rýh. Z celého "telíčka" je najlepšie rozoznateľná hlavička a v tomto týždni mizne tiež chvostová časť. Postupne sa formuje tvár a postupne sa mu tvoria tráviace orgány.

  • 8. týždeň moje bábätko ...

... už nie je zárodok, ale plod čiže tiež fetus. Ôsmy týždeň je pre neho zásadný z hľadiska vývoja zraku, sluchu a orgánov, ktoré zaisťujú jeho rovnováhu. Začína sa mu vytvárať tvárička. Pokračuje tiež vývoj končatín. Dokážete rozoznať aj ramienka alebo lakte. Bábätko sa začína tiež hýbať. Aj keď vy to zatiaľ nijako nespoznáte.

  •  9. týždeň moje bábätko ...

... stále zotrváva vo schúlené pozícii v tvare písmena C. V deviatom týždni sa vyvíjajú výraznejšie aj oči. Až do konca siedmeho mesiaca je ale necháva zatvorené. Výživu čerpá plod z placenty, ktorá je spojená s vami pupočnou šnúrou. Práve v tomto týždni sa intenzívne vyvíja a s bábätkom vás bude spájať až do konca tehotenstva.

  •  10. týždeň moje bábätko ...

... zostáva v polohe skrúteného červíčka. Je preto ťažké určiť presnú veľkosť, ale môžete si ho predstaviť ako väčšiu sušenú slivku. Začínajú sa vytvárať pohlavné orgány. Ak mužské alebo ženské, to už v tejto chvíli nemôžete ovplyvniť. O tom je rozhodnuté už oveľa skôr, ako sme spomínali už v predošlom článku. Objavujú sa aj prvé zárodky, z ktorých sa neskôr vyvinú jeho zúbky. Pokračuje vývoj orgánov - od tohto týždňa sa jedná už skôr o zdokonaľovanie ich funkcií.

  •  11. týždeň moje bábätko ...

... má aj naďalej nepomerne väčšiu hlavičku v porovnaní so zvyškom telíčka. Mozog sa vyvíja neuveriteľnou rýchlosťou. Obdobie, kedy najčastejšie hrozí vznik vývojových chýb máte za sebou. Gratulujeme! Na ultrazvuku už počujete rýchly tlkot jeho srdiečka. Zdokonaľuje sa funkcia jeho trávenia, pokračuje vývoj kĺbov a každým dňom sa viac podobá človeku.

  • 12. týždeň moje bábätko ...

... má za sebou už veľký kus cesty! Je veľké asi ako kiwi, vie zatínať pästičky, na ktorých už rastú nechtíky a hýbe pusinkou. Vaše vaječníky už ďalej nevyvíjajú úsilie o zachovanie tehotenstva a váš drobček žije už plne z placenty. Pokračuje vývoj pohlavných orgánov so zreteľnejším znakmi.

  •  13. týždeň moje bábätko ...

... stále rastie ako z vody. Čo viac, vodu, tú plodovú, skutočne vdychuje. Kyslík mu do telíčka dopravuje pupočná šnúra. Medzitým sa mu formuje dýchacie ústrojenstvo, aby bolo tesne po pôrode plne pripravené na prvé nadýchnutie. Chrupavky sa začínajú pomaly meniť v kosti. Dieťa začína vnímať - a to ako zvuky, tak rôzne "štuchance". Vaše bábätko je veľké plus mínus desať centimetrov.

Prvý trimester je naozaj veľká jazda ako pre vás, tak pre vaše bábätko. Ako bude všetko pokračovať ďalej sa dozviete v nasledujúcom článku, kde si priblížime všetky deje v 2. trimestri.

Čo najpríjemnejšie dni vášho požehnaného obdobia vám praje

Vaša pôrodná asistentka Petra