2. trimester mamičky

Všetky radosti i strasti (tých bolo o niečo viac) prvého trimestra ste úspešne zvládla. Od 14. týždňa vám začína nové obdobie. Ak vás trápili ranné nevoľnosti, začnú pomaly ale isto ustupovať. Vráti sa vám chuť do jedla a končí obdobie častého odbiehania na cikanie. Bábätko začína byť čím ďalej viac samostatné, čo sa týka vývoja a rizikové obdobie máte za sebou. Môžete sa tešiť na ďalších 14 týždňov tehotenstva, ktoré väčšina mamičiek hodnotí, ako najpohodovejší.

Pár menej príjemných záležitostí sa vám ale predsa len nevyhne. Hladina hormónu progesterónu vo vašom tele rastie a črevá začínajú "leniveť". Majú navyše čím ďalej menej miesta, ktoré si zaberá maternica. Výsledkom býva zápcha a hemoroidy. Pite preto dostatok vody a nezabúdajte na dostatočný príjem vlákniny. Počas 2. trimestra sa pripravte na to, že sa vám začne rýchlejšie meniť postava.

Využite trimester k návšteve svojho zubného lekára, stále dbajte na kvalitnú a pestrú stravu, premazávajte napínajúcu sa kožu a snažte sa vyhnúť stresu. Nastáva tiež ideálny čas na výber kočíka pre vaše bábätko. Budete mať ešte dostatok energie a bruško ešte nebude tak veľké. Zažijete aj úplne nové pocity, a to pohyby vášho dieťatka. Prvorodičky to čaká približne v 20. týždni.

Medzitým vo vašom brušku:

 • 14. týždeň moje bábätko ...

... pokračuje s prípravami na život mimo vaše telo. Vaše budúce dievčatko alebo chlapček je dlhé asi ako citrón. Zatiaľ nadychuje a prehĺta vodu. Trénuje si tak dýchanie. Rýchlo mu rastú nožičky a sú už dlhšie ako ručičky. Rastú mu i nechtíky. Očká už sú na svojom mieste a vie sa usmievať.

 • 15. týždeň moje bábätko ...

... má stále priehľadnú kožtičku, pod ktorou je možné vidieť kosti - zatiaľ ešte mäkké ako chrupavky. Začína sa pohybovať, ale vy to ešte nevnímate. V tomto týždni mu rastú vlásky, chĺpky (lanugo) a obočie. Bábätko, veľké asi ako pomaranč, už používa mimické svalstvo.

 • 16. týždeň moje bábätko ...

... pravdepodobne cucá svoj palček. Vie toho ale oveľa viac. Rozoznáva už zvuky, vníma zmeny svetla a vyvíja sa mu chuť. Váš drobček má pomerne dosť miesta, ktoré využíva k otáčaniu, kopaniu a ďalším pohybom. Ak však čakáte prvé bábätko, pravdepodobne je v tomto týždni ešte nerozoznáte.

 • 17. týždeň moje bábätko ...

... začína mať v telíčku trošku tuku. Bude ho chrániť, udržiavať príjemnú teplotu a uľahčí aj prenášanie správ do mozgu. Bábätko je veľké asi ako avokádo.

 • 18. týždeň moje bábätko ...

... leží vedľa placenty, ktorá sa nachádza na prednej alebo zadnej strane vašej maternice. Bábätko počúva váš hlas, tlkot vášho srdca a ďalšie zvuky z okolia. Na končekoch prstov sa mu vytvára jeho jedinečný odtlačok. Váš malý poklad, veľký asi ako sladké zemiaky, tiež neustále trénuje svoje reflexy.

 • 19. týždeň moje bábätko ...

... sa takmer šantí vo vašom brušku. Vzpriamuje hlavičku, otáča sa, mení polohy, kope nožičkami, dotýka sa seba a hrá si dokonca aj s pupočnou šnúrou. Ak teda práve nespinká. Fungujú mu do určitej miery čreva a v krvi sa vytvára zásoba železa.

 • 20. týždeň moje bábätko ...

... má hlavičku občas hore, občas dole. V maternici má plno miesta a dostatok plodovej vody. Už je dlhé 14-17 cm a aj vy, ako prvorodička, môžete jeho pohyby pomaly vnímať. Ak to bude dievčatko, má vyvinuté pohlavné orgány a maximálne množstvo vajíčok. Bábätko v tomto období často čká.

 • 21. týždeň moje bábätko ...

... vás bude "pozorne" počúvať. Zvyká si na váš hlas alebo spev. Očká má stále zatvorené, ale viečka už sú plne vyvinuté. Hlavička je stále dominantná v porovnaní s telom, ale pomer sa každý deň mení. Bábätko sa dokáže aj silnejšie vzoprieť nožičkami voči brušku. Tieto pohyby už iste budete vnímať.

 • 22. týždeň moje bábätko ...

... už má mihelnice aj obočie. Dieťatku sa tiež vytvára očná dúhovka. Intenzívne používa ručičky aj nožičky k pohybu. Krčí je a naťahuje, kope, tlieska a inak sa šantí. Ak bude počuť hlasnejší zvuk hudby, rozhýbe svoje telíčko ešte viac. Bábätko má už tiež potné žľazy.

 • 23. týždeň moje bábätko ...

... je veľké asi ako grapefruit a váži už pol kila! Intenzívne rastú svaly v jeho mini telíčku a aj jeho pľúca sú každým dňom silnejší viac a viac. Aj jeho uška počujú oveľa lepšie. Okrem zvukov z okolia vníma tiež zvuky vášho tela ako je šumenie vašej krvi alebo bublanie v žalúdku.

 • 24. týždeň moje bábätko ...

... má stále pomerne priehľadnú kožičku, ale to sa čoskoro zmení. Má jej dokonca viac ako práve potrebuje. Tento týždeň je dôležitý pre ďalší vývoj jeho dýchacej sústavy. Aktuálnu veľkosť vášho ešte nenarodeného bábätka môžeme prirovnať k žltému melónu.

 • 25. týždeň moje bábätko ...

... už má telíčko zase o niečo dlhšie. Rastie rýchlejšie ako hlava a proporcie sa začínajú porovnávať do "normálu". Už to nie je žiadny drobček. Je veľký asi ako karfiol. Pod zvráskavenou kožou sa mu začínajú objavovať drobné cievky kapilárky a mozgová kôra sa mu formuje do vrstiev.

 • 26. týždeň moje bábätko ...

... pokračuje v nacvičovaní dýchania. Trénuje to s plodovou vodou, pretože prívod kyslíka mu stále zabezpečuje placenta. Proporcie jeho telíčka už zodpovedajú narodenému bábätku. V tomto týždni intenzívnejšie reaguje na dotyk i na svetlo. Váš malý lapajko už si dokáže sať dokonca palec na nohe.

 • 27. týždeň moje bábätko ...

... má už svoj denný rytmus spinkania a bdenia. Čas od času už otvorí aj očká. Vyvinula sa mu už sietnica a rozozná tak svetlo a tieň. Vaše už približne kilové bábätko najlepšie zaspáva počas dňa, kedy ste hore, pretože pohyby vášho telo ho príjemne kolíšu.

 

Mamičky, druhý trimester je za vami! Hurá do záverečnej fázy. Čo vás v nej čaká sa dozviete v ďalšom článku. 

Krásne dni druhého trimestra vám praje

Vaša pôrodná asistentka Petra