1. Podľa čoho dovolenku vyberať

Ak chcete, aby vaša dovolenka bola skutočne dokonalá, myslite nielen na vaše potreby, ale aj na potreby vášho dieťatka. Pri výbere zohľadnite spôsob dopravy. Dieťa nemusí zniesť každý spôsob cestovania, čo by vám mohlo dovolenku dosť znepríjemniť.

Lietadlom, autom alebo vlakom?

Pre vaše maximálne pohodlie je ideálne letieť lietadlom, môžete sa tak naplno venovať dieťaťu. Zistite si však, či je v lietadle k dispozícii nejaké súkromie na prebalenie, upokojenie alebo nakŕmenie dieťaťa. Cestovanie vlastným autom má mnoho výhod - zastavíte si kedykoľvek podľa potreby, v pohode a bez stresu dieťa nakŕmite alebo i prebalíte. Pokiaľ bude bábätko plakať, nebude to rušiť ďalších cestujúcich. V prípade, že sa chystáte na dovolenku po Slovensku, môžete zvoliť dopravu vlakom. Dostanete sa v podstate kamkoľvek. Odporúčame vám ale kúpiť si miestenku na celé kupé, aby ste mali dostatočné súkromie a pokoj. V horúcich letných dňoch oceníte klimatizované vozne, v prípade dlhších ciest tiež lôžkové alebo aj tie jedálenské.

 • Tip: Vedeli ste, že aj kočík ľahko zmestíte do príručnej batožiny? Prezrite si napríklad športový kočík Inglesina Quid, ktorý na cestách určite oceníte.

Exotická dovolenka alebo cestovanie po Slovensku?

Vaša pediatrička má prehľad o zdravotnom stave vášho dieťaťa, preto je vhodné s ňou plánovanú dovolenku konzultovať. Je dôležité zvážiť, či vaše bábätko zvládne cestu i pobyt v danej destinácii. Nie je tam napríklad príliš horúce počasie? Nebolo by vhodnejšie zvoliť dovolenku v chladnejšej lokalite?

 • Tip: Budete s bábätkom jazdiť na výlety? Chodiť na túry? Zvoľte kvalitný kočík Bomimi Popy, v ktorom sa vaše dieťatko bude cítiť pohodlne, či už budete kdekoľvek.

Aké je okolie rezortu?

Je samozrejmosťou, že na dovolenke s bábätkom nechcete byť v blízkosti hotelov, ktoré každú noc poriadajú párty a je odtiaľ počuť hlasná hudba. Preto by ste mali zvážiť ubytovanie nielen podľa ceny, kvality vybavenia, ale tiež podľa hlučnosti okolia. Vyberajte preto radšej pokojnejšie miesta a najlepšie nefajčiarske. Cieľová destinácia si vás určite získa tiež detským kútikom alebo možnosťou vypožičania postieľky a jedálenské stoličky.

 • Tip: Ak idete s rodinou, blízkymi alebo s priateľmi, oplatí sa vám prenájom vily, ktorú budete mať celú pre seba. Pokojne tak môžete nechať spinkať vaše dieťatko na terase treba v tomto pohodlnom kočíku Joie Pact.

2. Čo by ste pred odchodom rozhodne mali vedieť

Pred samotným odchodom na dovolenku si určite zistite, aké doklady je nutné mať so sebou na cestách. Vytvorte si prehľadný zoznam dôležitých dokumentov a postupne si ich odškrtávajte. Určite by ste mali mať:

 • detský občiansky preukaz alebo cestovný pas
 • ak bude cestovať s dieťaťom len jeden rodič alebo nikto z rodičov, je potrebné vybaviť tiež písomný súhlas rodičov (aby bolo jasné, že sa nejedná o únos, ale iba o dovolenku)
 • nezabudnite očkovací preukaz a kartu poistenca
 • chýbať by nemalo ani cestovné poistenie (deti majú úraz každú chvíľu doma, je preto vhodné poistiť sa aj pre zahraničné pobyty)

Podľa typu dopravy si tiež zistite, či je možné s vaším dieťaťom zvoleným dopravným prostriedkom cestovať. Napríklad letecké spoločnosti majú rôzne pravidlá v rámci cestovania s dojčaťom - je nastavený minimálny vek dieťaťa, ktoré sa smie dopravovať letecky. Pozor. Každá spoločnosť môže mať tento vekový limit nastavený inak.

3. Čo by nemalo chýbať v "kufri"?

Zabalíte starostlivo kufre. Niekoľkokrát premýšľate, čo by ste ešte potrebovali a nakoniec odídete. Už počas cesty si hovoríte, čo všetko ste zabudli. Poznáte to tiež? Pri plánovaní dovolenky s dieťaťom byste si mali zoznam vecí, ktoré by vám nemali chýbať, rozhodne spísať. Čo by to teda malo byť?

 • športový kočík, ktorý spoľahlivo povezie vaše dieťatko, nech už budete kdekoľvek (napríklad kvalitný kočík Kinderkraft Pilot, s ktorým vás vďaka plášťovce neprekvapí ani daždivé počasie)
 • nosítko alebo šatku – nie všade sa totiž dostanete kočíkom
 • autosedačka – aj keď budete cestovať letecky, autosedačka sa vám hodí, ak si požičiate auto na menšie výlety v cieľovej destinácii
 • dostatok jedla a pitia na cestu – materské mlieko prichystajte už doma, alebo pripravte do fliaš napríklad sunar; pitný režim nepodceňujte (nezabudnite ani na samotné fľaše a cumlíky)
 • rozhodne by ste mali svojmu dieťaťu pribaliť jeho obľúbenú hračku, dečku alebo vankúšik – čím viac sa bude cítiť na cestách dobre, tým lepšie
 • ak budete cestovať autom, vybavte sa playlisty s uspávankami a rozprávkami
 • komfort v aute zvýšia tiež tienidla
 • hodí sa vám aj detský stan alebo slnečník – nie v každej destinácii sú k dispozícii
 •  rozhodne na dovolenke oceníte vlhčené obrúsky a jednorazové plienky aj prebaľovacie podložky
 • lekárnička by mala byť neoddeliteľnou súčasťou – mali by ste ju doplniť o krémy a oleje na opaľovanie s čo najvyšším faktorom, niečo proti hnačke, horúčke, bolesti zúbkov. Pribaliť by ste mali tiež repelent, Fenistil, očné kvapky a samozrejme tiež lieky, ktoré bežne užívate. Súčasťou lekárničky by mala byť tiež dezinfekcia, teplomer, slušná zásoba náplastí a prípadne i odsávačka hlienov

Či už sa chystáte do zahraničia alebo budete výletovať po Slovensku, užite si naplno dovolenku aj s vaším bábätkom. Vďaka kvalitným a skladným kočíkom od Babyplace.sk budete k dokonalej dovolenke ešte o krok bližšie.

Vaša Jana