3. trimester mamičky

Máme pre vás dobré i zlé správy. Tie menej príjemné sa týkajú fyzických zmien, ktorým sa skrátka nevyhnete. Vo väčšej či menšej miere stretnú každú nastávajúcu mamu. Tá dobrá správa neznamená nič menšieho než skutočnosť, že vášho drobčeka budete už onedlho držať v náručí.

Väčšie bruško vám spôsobuje fyzický diskomfort vo viacerých smeroch. Horšie sa vám bude hľadať vhodná poloha v spánku, častejšie si budete musieť odskočiť, a dokonca vám môže váš drobček buchnúť do rebier a spôsobiť aj nejakú boliestku. Veľa mamičiek potrápí aj trávenie. Žalúdočné šťavy najlepšie udržíte na uzde, keď budete dbať na pravidelnú stravu. Jedzte v ideálnom prípade o niečo častejšie a v menších porciách, než ste bola zvyknutá.

Rastúce bruško posunie ťažisko vášho tela, takže si môžete pripadať nemotorne. Aj najväčší milovníčky podpätkov je v tomto období radi zujú. Všetky tieto telesné nepríjemnosti sa prejavia aj vo vašej nálade. Pripravte pre istotu svojho partnera. Aj rutinné úlohy vás teraz viac unaví. Môže sa na vás podpísať aj slabá nervozita z blížiaceho sa pôrodu.

Neváhajte využiť niektorých pomocníkov na uľahčenie tohto obdobia. Mnohé mamičky by si nevedeli predstaviť svoje tehotenstvo napríklad bez dojčiaceho vankúša. Nezabudnite premazávať aj kožu kozmetickými prípravkami, ktoré budú najviac vyhovovať vašim potrebám. Ak ste z hlavného mesta, pôrodnici už máte dávno vyriešenú. Pre ostatné mamičky nastáva najvyšší čas. To isté platí pre nákup výbavičky.

Tretí trimester je zo všetkých najkrajší v tom, že na jeho konci už budete držať vaše dieťatko v náručí. Nezabudnite si prečítať článok, ktorý vám pomôže spoznať ideálny čas na odchod do pôrodnice.

Medzitým vo vašom brušku

 • 28. týždeň moje bábätko ...

... rozoznáva svetlo a tieň a podľa toho otvára a zatvára očká. Ak by ste si zasvietili na bruško, váš drobček to dobre spozná. Váha bábätka rýchlo rastie a už má niečo málo cez kilo. Jeho kožička už nie je tak zvraštená, ako predtým, pretože sa mu pod ňou začína pomaly ukladať tuk.

 • 29. týždeň moje bábätko ...

... zažíva dôležité obdobie vo vývoji jeho mozgu. Rastie, tvorí sa na ňom záhyby a vznikajú v ňom miliárdy buniek. Vďaka tomu už je dokonca schopné termoregulácie. Teplotu vášho tela však neustále potrebuje. Dieťatko už dobre rozozná hlas od vás aj od ostatných.

 • 30. týždeň moje bábätko ...

... už váži asi 1,3 kila! Od hlavičky po nožičky meria cez 40 cm, čo je zhruba veľkosť šalátovej uhorky. Prvotné páperie, ktoré pokrývalo jeho telíčko postupne mizne a rastú vlásky, obočie aj mihalnice. V tomto týždni začína bábätko meniť svoju polohu. Najčastejšie skončí hlavičkou dole.

 • 31. týždeň moje bábätko ...

... už bude kopať do vašich rebier o niečo menej. Ubúda mu totiž vo vašej maternici miesto. Ak do teraz rástlo skôr do dĺžky, teraz bude čím ďalej ťažšie. V tomto týždni má asi 1700 gramov a veľkosťou pripomína ananás.

 • 32. týždeň moje bábätko ...

... pravdepodobne spinká. Trávia tak totiž teraz prevažnú väčšinu času. Keď je hore, má oči otvorené. Ak by sa vaše dieťatko o váhe asi 1800 g narodilo práve v tomto týždni, jeho orgány by pravdepodobne všetko zvládli. Len nevyvinuté pľúca by potrebovali pomoc zvonku.

 • 33. týždeň moje bábätko ...

... možno práve pije plodovú vodu a rozozná, ako chutí. Hlavička mu aj naďalej rýchlo rastie. Pokračuje aj vývoj jeho telíčka, takže už nemá moc priestoru k pohybu. Vo vašej maternici, ktorá teraz siaha až k rebrám sa skôr vrtí.

 • 34. týždeň moje bábätko ...

... má modré očká. Farba sa však bude meniť ešte niekoľko týždňov po narodení. Má už oveľa lepšie vyvinuté pľúca, a preto by pravdepodobne bez väčších problémov zvládlo aj život mimo vaše telo, ak by k tomu došlo. Váš miláčik váži už takmer dve a pol kila!

 • 35. týždeň moje bábätko ...

... možno ešte stále mení svoju polohu v maternici. Aj napriek tomu, že priestor sa mu stáva každým dňom stiesnenejší, stále to dokáže. Bábätko intenzívne vstrebáva všetky živiny, ktoré jeho mamička prijíma v strave. Najviac ukladá minerál železo a tvorí si z neho zásoby. Váš drobček sa neustále zaguľacuje.

 • 36. týždeň moje bábätko ...

... nielen, že počúva váš hlas, ale aj hudbu, ktorú púšťate. Nechtíky už mu vyrástli a dosahujú do konca dĺžky prstov. Kosti v jeho hlavičke zostávajú mäkké. Príroda to tak zariadila, aby bol pôrod jednoduchší a bezpečnejší ako pre bábätko, tak i pre vás.

 • 37. týždeň moje bábätko ...

... stále naberá potrebný podkožný tuk a pribúda na váhe. Má už asi 3 kilá, zaujíma skrčenú polohu a priestor k pohybu má minimálny. Bábätko pomaličky zostupuje do panvy. Odľahčí tak vašim pľúcam a bránici.

 • 38. týždeň moje bábätko ...

... je veľké už ako poriadna tekvica. Ešte stále rastie, ale už o niečo pomalšie, než v predchádzajúcich týždňoch. Dorástol do dĺžky medzi 50 a 51 centimetrami a váži cez tri kilá. Na telíčku mu zostáva už len minimum mazu, ktorý ho chránil pred plodovou vodou.

 • 39. týždeň moje bábätko ...

... sa už chystá na svoje prvé nadýchnutie. Pľúca sa neustále zdokonaľujú, ale už je úplne pripravené na život mimo vaše telo. Váži len o niečo málo pod 3 a pol kila.

 • 40. týždeň moje bábätko ...

... už je možná na svete! Alebo aj nie. Niektoré bábätká si skrátka dávajú na čas, preto žiadnu paniku. Telo bábätka je predzásobené vodou a škroby, ktoré mu pomôžu zvládnuť pôrod a prvý deň po narodení. Ak vás zaujíma krok po kroku, čo všetko sa bude diať tesne pred pôrodom, začítajte sa do článkov, ktoré popisujú prvú fázu pôrodu, ale aj druhú a tretiu.

Krásne obdobie tehotenstva je za vami! Teraz vás však čaká to úplne najkrajšie. Materstvo.

 

Krásny vstup do novej etapy života vám praje

Vaša pôrodná asistentka Petra