Všetko začína v tehotenstve

Už od začiatku tehotenstva sa prsia postupne pripravujú na dojčenie a dochádza k mnohým zmenám. Objavuje sa zvýšená citlivosť až napätie, zväčšenie pŕs, tmavnutie bradaviek i prsných dvorcov. To všetko spôsobujú hormóny v tele ženy, ktoré sa podieľajú na udržaní tehotenstva a jeho zdarnom vývoji. Svojmu poprsiu preto venujte patričnú starostlivosť hneď zo štartu.

Ak spozorujete, že bradavky a ich okolie je suché a svrbí, nezabúdajte je podľa potreby premazávať rovnako ako rastúce bruško, aby nedošlo k vzniku nevzhľadných strií. Ideálne je použiť čistý lanolín, napr. PureLan. Minimálne raz, v priebehu tehotenstva by vám prsia mal pozrieť váš gynekológ. Zhodnotí, či nemáte vpadnuté alebo ploché bradavky, ktoré by následne mohli dojčenie komplikovať. Mnoho žien o tomto probléme nemá tušenie a lekár je na to neupozorní. V dnešnej dobe je však výborným riešením obstaranie tzv. formovačov bradaviek, ktoré vyvíjajú tlak na väzivo prsného dvorca a tým, pri pravidelnom používaní, spôsobí vystúpenie bradaviek nad ich povrch.

Po pôrode sa môžete stretnúť s:

  •  Ragádami (trhlinkami na bradavkách)

V prvých dňoch po pôrode môžete cítiť zvýšenú citlivosť bradaviek, ktoré si na sanie bábätka postupne zvykajú. Majte však na pamäti, že dojčenie nesmie byť bolestivé. Dôležité pre všetky novopečené mamičky je osvojiť si správnu techniku dojčenia, ktorá je dôkladne popísaná v článku Dojčenie krok za krokom. Puklinka na bradavke sa môže objaviť v priebehu jedného dojčenia. Stačí, aby vám dieťatko pri saní uchopilo v ústach len bradavku a problém je na svete. Každé ďalšie priloženie potom trhlinku prehĺbi, bude bolestivé a môže aj krvácať.

Ako prevencia vzniku týchto komplikácií je vhodné na bradavky rozotrieť pár kvapiek materského mlieka po každom dojčení a nechať zaschnúť. Prsníky počas dňa dostatočne vetrajte a vkladajte do dojčiace podprsenky len kvalitné priedušné prsné vložky.

Pri vzniku hlbokých ragád nebudete schopná kvôli bolestivosti vášho drobčeka ďalej prikladať. Ponúkajte mu preto vždy prsník zdravý a minimálne jeden deň nechajte boľavé miesto zahojiť. Taktiež môžete siahnuť po pomôcke zvanej chránič prsných bradaviek, ktorý bráni ich odieraniu o váš odev a svojím tvarom tiež umožňuje dostatočné prúdenie vzduchu potrebné pre rýchle hojenie.

  • Naliatím prsníkov materským mliekom

Hormóny, ktoré sa podieľajú na tvorbe materského mlieka, svoju produkciu zvyšujú najmä v noci medzi 3-4 hodinou rannou. Počas prvých dní po pôrode môže k nežiaducemu naliatiu pŕs dôjsť najmä v prípade, že vy aj vaše bábätko prespíte celú noc a dojčenie úplne vynecháte. Znamená to, že mlieko vám dieťatko niekoľko hodín neodpilo a iba sa hromadilo v prsiach.

Spravidla ráno po prebudení potom môžete cítiť, že prsia budú tvrdé, horúce a iste bolestivé. Váš drobček bude mať problém zatvrdnuté mlieko odsať. Riešením je dojčiť nielen počas dňa, ale aj v noci, a to najmenej raz a ďalej podľa potreby (popr. mlieko odstriekať do pocitu uvoľnenia). Ak sa u vás bolestivé naliatie pŕs dostaví, prsia medzi dojčeniami ľadujte, tesne pred dojčením potom nahrievajte v sprche a krúživým pohybom prstami masírujte od podpazuší. Na horúce a začervenané prsníky možno pre úľavu použiť aj kapustový list alebo vychladený tvaroh, ktorý horúčosť vytiahne.

  • Zníženou tvorbou materského mlieka

Tvorba materského mlieka u žien nesúvisí s veľkosťou pŕs. Hrá tu úlohu ponuka a dopyt. Záleží teda na častosti prikladania. Čím častejšie dieťa saje, tým viac mlieka sa v prsníkoch tvorí. Všetko je súhra signálov, ktoré vysielajú sliny vášho drobčeka do mozgu a mlieko sa tak tvorí podľa jeho potrieb. Naštartovanie laktácie býva najvyšší medzi 2.-3. dňom po pôrode. V prípade, že bol pôrod ukončený cisárskym rezom, môže byť oneskorené z dôvodu nemožnosti prvotného priloženia.

Dôvodov pre nedostatok mlieka v prsníkoch však môže byť celá rada. V mnohých prípadoch je príčinou psychická stránka ženy, ktorá je ovplyvnená hormonálnou búrkou a pri zžívaní sa s novou rolou sa môžu dostaviť výkyvy nálad. Ďalším dôvodom môže byť napríklad oddelenie dieťaťa od matky v prípade predčasného pôrodu ai. Pre zvýšenie tvorby mlieka v prsníkoch skúste dodržiavať niekoľko zásad:

  1.  Majte dostatočný pitný režim, popíjajte dojčiací čaj a meltu.
  2.  Dieťa prikladajte k prsníku 10 až 12-krát počas dňa, a to k obom prsníkom pri jednom dojčení.
  3.   Medzi dojčeniami prsia stimulujte odstriekavaním aspoň 10 minút (manuálne alebo pomocou odsávačky)
  4.  V prípade nutnosti prechodného dokrmovania sa vyhnite podávaniu mlieka dieťaťu fľaškou. Preferujte alternatívne metódy ako napr. krmenie kadičkou, lyžičkou alebo pomocou striekačky a vášho malíčka, ktorý vložíte dieťaťu do úst vedľa striekačky pre pocit, že saje z prsníka.
  5. Zvýšte telesný kontakt s dieťaťom, vykonávajte tzv. skin to skin (prikladanie dieťaťa kožou na kožu)
  6. Požiadajte v lekárni o homeopatiká s názvom Ricinus communis, ktorá napomáhajú zvýšiť tvorbu mlieka.
  7. Skontrolujte techniku dojčenia a nebojte sa požiadať o radu.
  •  Zaspávaním dieťaťa pri prsníku a zdĺhavým saním

Problém sa najčastejšie vyskytuje u detí predčasne narodených a detí pri ktorých prepukne novorodenecká žltačka. Počas dňa, ale aj v noci vydrží spinkať až niekoľko hodín a na dojčenie sa samy takmer nehlási. Pre mamičky býva ťažké je vôbec prebudiť a ak sa to zadarí, po priložení k prsníku sajú krátko, potom prsník len cmuľajú a počas toho opäť pospávajú. Dojčenie sa tak môže stať doslova večnosťou.

Začnite dôkladným prebudením bábätka tým, že mu osprchujete a prebalíte zadoček. Ak bude počas dojčenia zaspávať, skúšajte ho budiť napr. tým, že na neho hovoríte alebo ho pošteklíte za uškom či na nožičke. Ak sa však efekt nedostaví, vyskúšajte zmeniť polohu pri dojčení, ponúknuť druhý prsník alebo dieťaťu pomôcť s uvoľnením mlieka šetrným stláčaním prsníka smerom od podpazušia.

  • Bolestivým zápalom prsníka

Vzniká najčastejšie v dôsledku prieniku infekcie cez popraskanú bradavku. Je sprevádzaný zdurením, začervenaním, horúčosťou a bolestivosťou časti prsníka. Ďalej sa objavuje horúčka a schvátenosť celého organizmu. Ak sa u vás zápal objaví, rozhodne neprestávajte dojčiť a prikladajte dieťatko k prsníku v takej polohe, kde bude jeho brada smerovať k bolestivému miestu.

V prsiach nesmie dochádzať k prílišnému hromadeniu mlieka, preto v prípade potreby po dojčení prsník ešte odstriekajte, a to len do pocitu príjemného uvoľnenia. Na horúce miesto prikladajte medzi dojčeniami studené obklady. Ak sa počas jedného dňa nedostaví úľava, na nič nečakajte a navštívte lekára. Zhodnotí váš zdravotný stav a v prípade potreby nasadí antibiotiká.

Prečo sa nevzdávať dojčenia?

Existuje len veľmi nízke percento žien, ktoré z najrôznejších dôvodov dojčiť nemôžu. Stretávam sa však pomerne často s mamičkami, ktoré s dojčením skončili už čoskoro po pôrode. Väčšinou sa jednalo o problémy, ktoré sa rozhodne dali riešiť. Materské mlieko je to najcennejšie, čo vášmu dieťatku môžete ponúknuť a prináša nielen jemu, ale aj vám mnoho výhod. Skôr, než siahnete po umelej výžive za nemalý peniaz, skúste zainvestovať do cennej rady odborníka, ktorá vám môže byť veľkým prínosom.

 

Bezbolestné dojčenie praje

Vaša pôrodná asistentka Petra