1) Studený obklad

Bezprostredne po pôrode vám lekár poranenia lokálne znecitlivie a následne zašije. Po ošetrení môžu byť rodidlá opuchnutá, a preto je vhodné začať čo najskôr s prikladaním ľadu. Ľad prikladajte ideálne cez látku po nasledujúci čas strávený na pôrodnej sále. V okamihu, keď anestetiká odznejú, sa môže objaviť zvýšená citlivosť v oblasti hrádze. Ľad preto používajte aj naďalej podľa potreby počas pobytu na oddeleniu.

2) Časté sprchovanie

Najmä ak máte poranenie rozsiahlejšie, dodržujte starostlivú hygienu. Po každom močení alebo stolici sa osprchujte a dôkladne osušte. Sprcha napomáha k rýchlejšiemu hojeniu a je prevenciou vzniku nežiaducich zdravotných komplikácií. Ranu utierajte šetrne tak, aby nedošlo k uvoľneniu stehov. Vyhraďte si jeden uterák, ktorý budete používať špeciálne na intímne partie.

3) Gél s dubovou kôrou

Počas vášho pobývania v pôrodnici dajte telu čas, aby sa a hojením pôrodného poranenia samo vysporiadalo. Po príchode domov začnite počas sprchovania používať emulziu s dubovou kôrou. Svojimi blahodárnymi účinkami vedie k zníženiu citlivosti, bráni vstupu infekcie a tlmí krvácanie.

4) Výmena hygienických vložiek

V prvých dňoch po pôrode bude krvácanie vplyvom zavinovania maternice pomerne časté. Dbajte preto na časté striedanie hygienických vložiek. S každou návštevou toalety je ideálne vymeňte. Hromadenie očistkov, spolu s kolonizáciou baktérií z oblasti konečníka, môže byť vstupnou bránou infekcie. Poranenie by tiež mohlo začať mokvať a následne sa rozpadať.

5) Vetranie a vhodné spodné prádlo

Pri každej vhodnej príležitosti si zaistite súkromie a poranenia nechajte čo najviac na vzduchu. Noste bezšvíkové sieťované nohavičky, ktoré sú ideálnym riešením v období šestonedelia. Sú veľmi pohodlné, vzdušné a zároveň dostatočne fixačné, aby zabránili posúvaniu pôrodníckych vložiek a nežiaducemu úniku očistkov. Môžete ich vyprať a používať opakovane.

Medicína dnešnej doby už natoľko pokročila, že stehy, ktorými je poranenie ošetrené, sú takmer vždy vstrebateľné. Nie je nutné ich s odstupom času vyťahovať, ako tomu bolo predtým. Na vás však záleží, ako dôkladná v starostlivosti o seba samú budete, aby ste podporila zdravé hojenie a zabránila zdĺhavé regenarácii tela.

Petra