Pátrajte, pýtajte sa, zisťujte

Skôr, než odídete do pôrodnice, získajte si informácie o priebehu jednotlivých fáz pôrodu a o všetkom ďalšom, čo vás zaujíma. Pomôcť vám môžu aj naše články o jednotlivých fázach.

Ak má vaša partnerka záujem navštevovať predpôrodný kurz, býva pravidlom, že aspoň jedna z lekcií je venovaná oteckom. Lektor vám podá všetky potrebné informácie o tom, čo sa deje počas pôrodu a opíše okrem iného úľavové polohy vašej partnerky. To hlavné, čo si z kurzu z lekcie odnesiete je zistenie vašej úlohy v tento deň.

Odporúčame tiež prehliadku pôrodnej sály s vašou partnerkou. Vopred sa tak zoznámite s prostredím, kde sa všetko odohrá.

Pripravte si stopky a zachovajte pokoj

Vaša úloha môže začať už doma. V prípade, že sa naštartujú kontrakcie, nechajte partnerku sústrediť sa iba na seba a ich zvládanie. Vezmite si do ruky stopky a zaznamenávajte, ako často kontrakcie prichádzajú a aká je ich dĺžka. Ak sa bude interval skracovať, dĺžka predlžovať a dýchanie partnerky sa prehĺbi, zachovajte pokoj. Dobalte spoločne tašku do pôrodnice a pomaly sa vydajte na cestu.

Pôrod môže začať aj odtokom plodovej vody. O tom sa viac dozviete v našom skoršom článku. Sťahy maternice sa objavia až s odstupom času. Ak odtečie plodová voda, spýtajte sa partnerky na prípadné množstvo a sfarbenie. Budete potom lepšie schopný odovzdať informácie zdravotnému personálu, ktorý sa vás na toto bude pýtať.

Byť oporou - ale len tak akurát.

Prvá doba pôrodná je najdlhšia časť pôrodu. Sťahy prichádzajú jeden za druhým a žena je predýchava podľa potreby. Pomôžte jej uľaviť od bolesti a lepšie sa uvoľniť nahrievaním bruška v sprche, poprípade masážou chrbta. Myslite na to, aby dostatočne píla a podávajte jej v medzičase drobné občerstvenie na prísun energie. Ideálne poslúži napríklad hroznový cukor, sušienka alebo kúsok ovocia.

S plynúcim časom sa u rodičky prirodzene dostavuje únava a s ňou spojené slová, že ďalšie kontrakcie už nezvládne. V tejto chvíli je na mieste, aby ste ju chytil za ruku a ďalšie bolesti skúsili predýchavať spoločne. Pohlaďte ju a chváľte pri každej ďalšej kontrakcii, ktorá odznie. Majte na pamäti, že nie vždy vaša partnerka o vľúdna slová a dotyky stojí. Niektoré ženy túžia len po tom, aby ste ticho prizeral a bol pri nej.

Vyvarujte sa otázkam, na ktoré sa možno ani nedočkáte odpovede. Pokiaľ s Vami žena počas pôrodu nebude chcieť príliš komunikovať, nemajte jej to za zlé, pochopte ju. Buďte veľmi trpezlivý a nedajte na sebe poznať nervozitu, ktorú s dlhotrvajúcim pôrodom môžete pocítiť. Tlmočte želania a potreby vašej partnerky zdravotnému personálu, ak nebude toho schopná ona sama.

Pripraviť sa, pozor. Ideme do finále!

V druhej fáze pôrodu prichádza finále, teda samotné vykuknutie vášho drobčeka na svet. Postavte sa k hlave partnerky a v okamihu tlačenia ju pridržte za hlavou a ticho podporujte. Akonáhle kontrakcie poľaví, ovlažte jej čelo, podajte tekutiny a motivujte ju na zvládnutie ďalších kontrakcií. Keď sa dieťatko narodí, dostavujú sa emócie šťastia a dojatia, ktorým sa netreba brániť.

Akonáhle dotepe pupočník, nebojte sa ho prestrihnúť. Naďalej si so svojou ženou len užívajte tie neopakovateľné radostné chvíľky.

Po pôrode dieťatka lekár ženu prehliadne, počká na odlúčenie placenty a ošetrí prípadné poranenia. Pár hodín naďalej zostanete na pôrodnej sále, potom sa presuniete na oddelenie šestonedelia. Skúste skoordinovať rodinu i priateľov, ktorí budú dochádzať na návštevu určite v nemalom počte. Novopečená mamička i novorodenec vždy potrebujú dostatok času a súkromia.

Ideme domov

Skôr, než si vašich miláčikov priveziete domov, starostlivo upracte po búrlivých oslavách. Nedovoľte, aby žena s dieťaťom prišla do neporiadku. Majte na pamäti, že musí dostatočne odpočívať a nepúšťať sa do upratovania vášho domova. Ak budete mať možnosť a partnerka bude súhlasiť, vezmite si týždennú dovolenku. Pomáhajte svojej partnerke s tým, o čo vás požiada. Príchodom z pôrodnice domov pre ňu začína úplne nový režim, ktorý si vďaka vám dokáže oveľa rýchlejšie zabehnúť.

Je to vaša voľba

Pravdou je, že prítomnosť otca pri pôrode dnes hodnotí zdravotníci aj ženy veľmi kladne. Nenechajte sa však nikým prehovárať ani nútiť. Jedine vy sami rozhodnite, či v daný deň chcete a zvládnete byť po boku partnerky. Pamätajte, že pozitívna nálada, chvála a slová podpory v priebehu niekoľkých hodín vyčkávania na bábätko, sú presne to, čo veľmi ocení. Ak však možnosti sprievodu partnerky počas pôrodu nevyužijete, rozhodne to neznamená, že budete horším otcom.

Petra