Kedy fotiť vaše bábätko?

Narodená bábätka sa fotí najlepšie v prvých dňoch ich života, ideálna je doba okolo 10. dňa. Vaše malé poklady ešte často spinkajú a môžete ich bezpečne aj polohovať. Dieťatka sú totiž zvyknutá na prispôsobivosť ešte z bruška mamičky. Rovnako krásne snímky získate aj počas 3 mesiacov po narodení. A samozrejme tiež kedykoľvek po tomto období, len je fotenie starších detí už zložitejšie.

Kde je vhodné dieťa zachytiť?

Myslite na to, že bábätká sú veľmi citlivá a ešte nemajú dostatočne vyvinutý termoregulačný systém. Ľahko sa tak prehrejú aj prechladnú. Ak teda budete dieťatko fotiť u vás doma, prispôsobte tomu teplotu priestoru. Nech je bábätku príjemne a cíti sa dobre.

Ako bábätka fotiť?

Každá fotka vášho dieťatka je krásna. Ak však chcete kvalitnú a originálnú pamiatku na prvé dni s bábätkom, myslite na nasledujúce:

 

  • Nepreháňajte to na snímkach s farbami, vyniknúť má váš malý poklad. Preto využite ideálne jednofarebného pozadia.

  • Foťte za denného svetla, umelé osvetlenie na fotkách nevyzerá dobre.

  • Hrajte sa s hĺbkou ostrosti. Bábätko bude vyzerať nádherne a rozmazané pozadie tak nebude rušiť celkovú kompozíciu.

  • Inšpirujte sa u profesionálnych fotografov alebo u fotografií mamičiek z radov vašich priateľov alebo z rodiny.

  • Nebojte sa detailov - originálne zachytenie nožičiek alebo ručičiek novonarodených detí vyzerá krásne aj na veľkoformátovom obraze.

  • Foťte pokojne aj mobilom alebo kompaktom. Krásne fotky vytvoríte aj bez zrkadlovky.

  • Využívajte rekvizít, ako sú košíky, kostýmy, mašle, šatôčky a ďalšie veci, vďaka ktorým vytvoríte naozaj nádherné kompozície.

Nezabudnite ani na vás a na partnera a odfoťte sa ako rodina pomocou samospúšte alebo požiadajte niekoho z rodiny. Keď sa budete fotiť iba v prítomnosti partnera, môžete hodiť ostych za hlavu. Aj preto možno vzniknú fotky, ktoré by profesionálny fotograf nezachytil. Rovnako tak môže pomôcť partner a vyfotiť vás a bábätko, či už budete ležať v posteli, stáť pri postieľke alebo práve dojčiť. Krásne vyzerajú tiež medzigeneračné fotografie vnúčatiek s ich prarodičmi.

Tip navyše

 

Sami si na zachytenie vášho bábätka netrúfate? Nevadí, stačí si vybrať z veľkého množstva šikovných fotografov, ktorí sa na fotenie bábätiek zameriavajú. Prečítajte si recenzie alebo sa skúste opýtať rodiny a známych, či majú s niektorým z fotografov osobnú skúsenosť.