Kedy začať s nočníkom?

Každé dieťa dozrieva inou rýchlosťou a inak reaguje na svoje telesné pochody. Čo jedno zvládne v roku a pol, iné nechápe ani o rok neskôr. Ak je dieťa schopné zadržať a následne vycikať väčšie množstvo moče, tj. má dlhšiu dobu suchú plienku a následne behom chvíľky medzi nožičkami poriadny balík, blíži sa správny čas.

1. Načasovanie akcie

Pre zoznámenie s nočníkom volíme dobu, kedy je dieťa úplne zdravé, bez akýchkoľvek ťažkostí a v dobrom rozmaru. Ideálne po prebudení alebo po jedle.

2. Miesto výkonu

Pre nočník volíme miesto s dobre umývateľným povrchom (kuchyňa, kúpeľňa).

3. Kľud pre tvorbu

Nočník slúži iba na vykonanie určené potreby. Nie je jedálenský ani na hranie.

4. Praktické oblečenie

Pre obdobie nácviku volíme oblečenie, ktoré sa dá ľahko vyzliecť - zabudneme na traky alebo nohavice na gombík. Nohavice na gumu v páse budú rozhodne praktickejšie. Niekedy ide naozaj o sekundy.

5. Napodobňovanie

Od jari do jesene môžeme dieťaťu smelo ukázať, ako na vec pri výlete do prírody. Otecko so synom sa môžu triafať na cieľ v podobe kamienka, mamička s dcérkou zasa zalievať sedmokrásky. V zime to majú dievčatká trochu zložitejšie, ale cikanie do snehu zďaleka nemusí byť len chlapčenská disciplína.

6. Vychytávky s rozumom

Niektoré deti môže motivovať hrajúci nočník alebo samolepka, ktorá po namočení sprehľadní a odhalí obrázok. Iné deti si túto "odmenu" nespojí s vlastným výkonom, ale s technickou stránkou veci. Voda aj čaj vie rovnaké kúzlo ...

7. Chvála budiž chválícím

Za každý nočníkový výkon treba dieťa pochváliť a povzbudiť ich tak k ďalšej akcii. Nikdy dieťa neobviňujeme za vykonanie potreby do plienky alebo za mokré oblečenie. Každý začiatok je ťažký a žiadny učený z neba nespadol.

8. E-e!

Takisto platí, že sa zdržíme negatívnych komentárov ohľadom produkta, predovšetkým stolice. Dieťa by potom mohlo pod vplyvom dojmu, že robí niečo zlé, začať stolicu zadržiavať a dospieť k zápche.

9. Malé ľsti

Ak dieťa vie zadržať moč a stolicu na vhodnejší čas, ale rovnako trvá na plienke, vyskúšajte malú lesť v podobe odopretia niečoho, po čom dieťa túži, ale čo je "len pre väčšie deti, ktoré už sú bez plienok".

10. Hlavne pokoj

Nepozerajte na kalendár, nestresujte sa, a už vôbec nie dieťa. Aj pár týždňov pred nástupom do škôlky hocikedy stačí na to, aby sa dieťaťu v hlavičke rozsvietilo, niečo cvaklo a všetko zapadlo krásne do seba.

Učeniu zdar!