Čo sa dozviem na predpôrodnom kurze?

Jednou z prvých možností, kde sa dozviete dôveryhodné informácie, je účasť na kurze predpôrodnej prípravy. Jeho cieľom je všestranne pripraviť ženu, ale aj partnera na príchod potomka. Ideálne by ste mali s kurzom začať medzi 27. a 30. týždňom tehotenstva. Témy jednotlivých lekcií spravidla prednáša pôrodná asistentka alebo pôrodník. Zahŕňajú všetko, čo budúcich rodičov zaujíma. Vďaka tomu sa môžu dobre pripraviť na svoju novú úlohu.

Súčasťou kurzov tiež býva zdravé pretiahnutie tela formou cvičenia alebo plávanie, ukážka úľavových polôh počas pôrodu, ale aj správneho dýchania, ktoré vám pomôže lepšie sa uvoľniť a zvládať opakovane prichádzajúce kontrakcie. Oceníte aj informácie o tom, čo sa odohráva v prípade, že pôrod neprebieha úplne fyziologicky (správne). Preto vám odporúčam vybrať taký predpôrodný kurz, ktorý vedie osoba pracujúca priamo na pôrodnej sále a s prípadnými akútnymi stavmi počas pôrodu sa stretáva v praxi.

Navštívte miesto pôrodu a pýtajte sa

Miesto pre svoj deň D si mnoho žien vyberá na základe vlastných preferencií. Budúci rodičia dnes majú možnosť vidieť už vopred pôrodnú sálu a pozrieť si vybavenie jednotlivých izieb. Posúďte samy, nie je výhodné poznať prostredie, kde sa narodí váš drobček? Vyhnete sa tak nepríjemnému pocitu súvisiacemu s neznámym prostredím.

Poznanie miesta pôrodu a osobný kontakt s personálom má na mamičky jednoznačne pozitívny vplyv. Zistíte tiež aké sú možnosti na navodenie atmosféry, ktorá vám pôrod uľahčí ako je napríklad počúvanie vašej obľúbenej hudby, zapálenie aromalampičky s vonným olejom alebo kúpeľ vo vani s teplou vodou.

Buďte náročná

Ak nosíte v hlave predstavu akéhosi pôrodného ideálu, ku ktorému by personál pôrodnice mal v priebehu pôrodu a následnej starostlivosti o bábätko počas pobytu na oddeleniu prihliadnuť, spíšte si ho v bodoch na papier. Inou možnosťou je porozprávať sa s pôrodnou asistentkou.

Mali by ste si byť ďalej istá, že rozumiete všetkému, čo obsahuje pôrodný plán. Aj napriek všetkému plánovaniu, je dobré prijať fakt, že v prípade naliehavej situácie bude prioritou zdravotného personálu zabezpečiť zdravie vás aj vášho bábätka. Z týchto dôvodov je potrebné mať na pamäti, že vašim požiadavkám nemusí byť vo všetkých bodoch vyhovené.

Naplánujte si voľno

Termín narodenia vášho drobčeka sa blíži a nastal čas zvoľniť. Nesnažte sa vytrvať v plnom pracovnom nasadení do posledného okamihu, pred začatím onoho veľkého dňa. Ak nemáte možnosť využiť celých osem týždňov, ktorú materská dovolenka zvyčajne zahŕňa, venujte si aspoň polovicu tohto času. Využite ho k chystaniu vecí pre bábätko, ale predovšetkým na relaxáciu tela a duše. Odpočinok si rozhodne zaslúžite. Veľakrát môže pozitívne ovplyvniť dĺžku trvania samotného pôrodu aj následnú regeneráciu vášho organizmu.

Petra