Nový stredobod vášho vesmíru

Šestonedelie môže mamičky zaskočiť zvýšenou náročnosťou, a to najmä v dôsledku série procesov a hormonálnych zmien, ktoré sa v tele ženy odohrávajú za účelom regenerácie organizmu a jeho prípravy na dojčenie potomka. Bežnou praxou býva, že príchod nového člena rodiny vo vašom živote mnohé zmení a uspokojovanie jeho potrieb sa tak stane prvoradou záležitosťou. Môžu sa objaviť akési pocity obáv, neistoty a zamyslenie nad tým, ako celú starostlivosť nielen o bábätko ale aj o seba samého zvládnuť a naďalej byť dokonalou manželkou a ženou v domácnosti. Tým sa nenechajte znepokojiť, je to úplne normálne.

Ako sa nezblázniť?

Univerzálny návod na to, ako zažiť pohodové šestonedelí a s gráciou prekonať všetky hormonálne búrky bohužiaľ neexistuje. Prinášame však pár tipov, ktoré vám i vášmu okoliu toto obdobie zásadne spríjemní.

Novopečené mamičky sa v prvých dňoch po pôrode s dieťatkom zoznamujú a prebieha medzi nimi vzájomná adaptácia. Tieto láskyplné chvíle by mali byť pochopiteľne sprevádzané pokojom a vzájomnou harmóniou. Žena by mala mať dostatok času na nadobudnutie a následné vstrebávanie užitočných informácií, ktoré jej môžu v prípade potreby poskytnúť odborníci.

Keď je na návštevy ešte skoro ...

Nehanbite sa slušne odmietnuť návštevu rodiny alebo priateľov v pôrodnici, pokiaľ sa na ňu ešte necítite. Bojíte sa tohto kroku? Požiadajte vášho partnera, ktorý to iste zariadi za vás. Nadštandardné izby dnes umožňujú neobmedzený počet návštev v ktorúkoľvek dennú hodinu. Myslite však predovšetkým na svoje pohodlie a nedovoľte, aby vám ho ktokoľvek narušil. Vďaka tomu budete odchádzať domov fyzicky oddýchnutá a psychicky pokojná, čo povedie k vašej vzájomnej spokojnosti a jednoduchšiemu začiatku.

A sme doma!

Príchodom z pôrodnice domov pre vás nastáva nový režim. Dieťatko sa bude obzerať a zvykať si na svoj domov. Vy sama si postupom času budete hľadať systém v starostlivosti o dieťa, ktorý doteraz fungoval inak. Prvé dni a noci môžu byť spojené so zvýšenou plačlivosťou vášho drobčeka, napríklad v súvislosti so zmenou prostredia. Snažte sa preto počas dňa každú voľnú chvíľu venovať odpočinku a všetky povinnosti odložiť na neskôr. S nadmernou únavou, smädom a pocitom hladu sa môže dostaviť nielen zvýšená podráždenosť, ale aj znížená tvorba materského mlieka. Majte na pamäti, že jedine na základe vlastných uspokojených potrieb budete schopná byť mamou na plný úväzok.

Nesnažte sa všetko zvládať samostatne a pokúste sa do starostlivosti o dieťatko do istej miery zapojiť aj partnera. Muži zvyčajne majú radi pocit, že sú potrební a že sa na ne môžete obrátiť. Ostatne, dieťa si pre svoj kvalitný vývoj bezpochyby žiada starostlivosť a lásku oboch rodičov. A pretože všetko so všetkým súvisí, verte, že táto vzájomná súhra vás oboch je tiež dôležitým predpokladom nielen k udržaniu Vášho partnerského vzťahu ale aj príležitosťou, ako tráviť čas spoločne.

Ako sĺz údolie

Vysoké hladiny hormónov s vami môžu poriadne zamávať. Dojčenie sa vám spoločne darí, dieťatko je krásne, zdravé, dobre prospieva, ale vy si aj napriek tomu občas "bezdôvodne" poplačete? Nebráňte sa emóciám. Týmito okamihy si prejde asi každá mama a sú absolútne normálne.

Ak by ste však v priebehu šestonedelia zažívala spline alebo akési pocity beznádeje opakovane, je potreba je zavčas ventilovať. Zverte sa kamarátke alebo mamičke a pokúste sa vypovedať. Ak máte možnosť, zaistite si stráženie a vyrazte si krátko s priateľmi. Prídete na iné myšlienky a s príchodom domov sa budete tešiť na pokračovanie v láskyplnej starostlivosti o vášho drobčeka.

Intuícia vás v tom nenechá

Vždy pomyslite na príslovie "žiadny učený z neba nespadol", a preto sa nebojte opýtať skúsenejších alebo osloviť odborníkov v prípade, že si niečím nebudete istá. Na druhú stranu verte, že najväčším odborníkom ste jedine vy sama. Na základe svojej intuície a vzájomného sa spoznávania s dieťatkom, budete schopná už za krátky čas po jeho narodení rozpoznať dôvod plaču.

Neporovnávajte vaše bábätko s inými. Každé je originál a zdravý psychomotorický vývoj každého dieťaťa má iný časový priebeh. Dôverujte svojmu pediatrovi, ktorý má tieto náležitosti pod kontrolou a na prípadné odchýlky by Vás určite včas upozornil.

Jana M.