Zmeňte stravovacie návyky už pred počatím

Na vyváženosť jedálnička myslite v tehotenstve viac ako inokedy. Predsa len už neživíte len seba, ale aj bábätko, ktoré vám rastie v brušku. A práve výživa je pre jeho zdravie a správny vývoj kľúčová. Ak tehotenstvo plánujete, začnite sa sústrediť na zlepšenie stravovacích návykov aspoň 3 mesiace pred počatím, dáte tak telu možnosť ustáliť sa a doplniť si všetky potrebné živiny.

Čo jesť v tehotenstve

  • V prvom rade zvýšte príjem bielkovín. Zaraďte do jedálnička kvalitné (dobre tepelne upravené) mäso a pasterizované mliečne produkty.

  • Doprajte si aj dostatok ovocia a zeleniny, prirodzenou cestou tak telu dodáte dostatok vitamínov a minerálov.

  • V prvých mesiacoch pred počatím i po ňom sa zamerajte na vyšší príjem kyseliny listovej, ktorá sa nachádza predovšetkým v tepelne neupravené listovej zelenine (listový šalát, špenát, fazuľové struky). Príjem kyseliny listovej si môžete poistiť aj užívaním vhodných doplnkov stravy.

  • Zaraďte do stravy tiež semienka a orechy, ktoré obsahujú zdravý tuk - mono a polynenasýtené mastné kyseliny.

Čo si dopriať v tehotenstve s mierou

Aj keď sa cítite v tehotenstve dobre, predsa len by ste mali obmedziť konzumáciu určitých nápojov a potravín, ktoré nemajú dobrý vplyv na vývoj plodu.

  • Konzervované potraviny obsahujú nežiadúce konzervačné látky, ak môžete siahnite radšej po čerstvých alebo mrazených potravinách.

  • Lieky a doplnky stravy - prečítajte si príbalový leták a o ich užívaní sa poraďte so svojím lekárom. Mnoho žien chce po zistení tehotenstva dopriať bábätku len to najlepšie a v dobrej viere si samy naordinujú vitamíny a minerály všetkého druhu. V tehotenstve ale rozhodne neplatí, že čím viac vitamínov a minerálov telo dostane, tým lepšie.

  • Koreniny a byliny dráždiace maternicu - škorica, zázvor a kardamon vo väčšej miere dráždi maternicu, a preto ich používajte s mierou.

  • Morské ryby obsahujú veľa zdraviu prospešných látok, ale kvôli znečisteniu oceánov a morí sa v nich nachádzajú aj škodlivé ťažké kovy. Z rýb si radšej vyberajte tie sladkovodné.

  • Slabšiu kávu si môžete dopriať aj v tehotenstve, ale mala by to byť maximálne jedna šálka za deň. Ak vám chýba kávová chuť, vyskúšajte kávu bez kofeínu.

  • Obmedzte aj príjem plesňových syrov, ako je hermelín niva a camembert.

Čo by v jedálničku tehotnej ženy byť nemalo

To, že sa má tehotná žena vzdať cigariet a alkoholu, je jasné, ale existujú aj nevhodné potraviny, o ktorých mnoho žien netuší. Zoznámte sa s nimi.

  • Surové mäso - v tepelne neupravenom mäse, a to platí aj pre ryby, môžu byť nežiaduce choroboplodné zárodky (napríklad toxoplazmóza), ktoré by mohli ohroziť vývoj plodu.

  • Výrobky z nepasterizovaného mlieka môžu spôsobiť nákazu listeriózou (Listeria monocytogenes), ktorá ohrozuje zdravý vývoj plodu.

  • Alkohol - zatiaľ sa nepodarilo vedecky preukázať, aké množstvo alkoholu je pre vývoj plodu neškodné, a preto si ho v tehotenstve radšej odpustite. Aj malé dávky alkoholu majú na vývoj dieťaťa zlý vplyv.

Desatoro správnej výživy pre tehotné

1. Nepiť alkohol.

2. Nefajčiť.

3. Neužívať lieky a doplnky stravy bez lekárskeho odporúčania.

4. Zvýšiť príjem bielkovín.

5. Doplniť stravu o kyselinu listovú.

6. Zaradiť do jedálnička viac ovocia, zeleniny, semienok a orechov.

7. Obmedziť príjem kávy, údenín, konzervovaných potravín, sladkostí, sladených nápojov a plesňových syrov.

8. Vyhýbať sa surovému mäsu a potravinám z nepasterizovaného mlieka.

9. Mierne zvýšiť celkový energetický príjem.

10. Jesť viac menších porcií.

 

Chcete vedieť viac?

 

Ak sa chcete o vývoji plodu a správnom stravovaní v tehotenstve dozvedieť viac, kúpte si knihu alebo časopis, kde nájdete okrem všeobecných odporúčaní aj zoznamy potravín a vhodné recepty. Veľa dobrých tipov a dietologických rád určite získate aj od svojho lekára, pokial si nie ste istá, či je pre vás a bábätko daná potravina vhodná, spýtajte sa. Za to nič nedáte a budete mať istotu, že pre dieťa robíte maximum.