Ako vybrať správnu veľkosť šatky

Základ je vybrať správne dlhú šatku. S krátkou šatkou by sa vám nepodarilo uviazať všetky typy úväzov. U dlhé šatky vám zase bude kúsok prečnievať. Dĺžku šatky vyberajte podľa výšky nosiča. Tú ľahko zmeriate pomocou povrázku. Odstrihnite si asi 6 metrový kúsok, preložte ho napoly a chyťte ho v stredu oboma rukami. Zdvihnite ruky nad hlavu a rozpažte na šírku ramien. Potom zmerajte špagát medzi bodmi, ktoré sa dotkli podlahy. Pripočítajte 40 až 60 cm a máte výslednú dĺžku.

Pár užitočných tipov k výberu

Ak sa budete v nosení dieťaťa v šatke pravidelne striedať s partnerom, vyberajte dĺžku podľa najvyššieho nosiča, aby ste ho mohli používať obaja. Šatky na prvý pohľad vyzerajú ako obyčajné pruhy látky, ale na rozdiel od nich sú utkané tak, aby boli pružné a zároveň dostatočne pevné vo všetkých smeroch. To zaručuje dostatočnú oporu a správny vývoj bábätka. Preto šatky na nosenie detí nenahrádzajte obyčajnými šatkami, šálmi ani látkou z metráže.

Od akého veku dieťaťa je vhodné používať šatku

Najväčšou výhodou šatky je jej variabilita. S trochou zručnosti ho uviažete na mnoho spôsobov. Vďaka tomu je šatkovanie vhodné pre deti od narodenia až do 3 rokov. Stačí len meniť typ úväzu a dodržiavať zásady správneho polohovania:

  • pri čelnom pohľade na bábätko musí byť nožičky v tvare M, pričom zadoček má byť nižšie ako kolienka

  • chrbátik by mal byť pri pohľade z boku zaguľatený do písmena C

  • malým bábätkám do 4 mesiacov a spiacim deťom zaistite podporu hlavičky povytiahnutím šatky

Zoznámte sa 3 základnými typmi úväzov

Na prvý pohľad to vyzerá zložito, ale nie je, je to len o cviku. Prečítajte si, ako majú jednotlivé pozície vyzerať, pozrite sa na inštruktážne videá a ak vám to nepôjde, nájdite si kurz šatkovania, kde si na vlastnej koži vyskúšate, ako bábätko správne uviazať do šatky.

Pre novorodenca - kolíska s dvojitým krížom

Stred šatky si priložte na chrbticu, konce prehoďte dopredu, prekrížte a cez ramená je prehoďte späť na chrbát a máte prvý kríž na prsiach. Potom za chrbtom opäť oba konce prekrížte a zauzlite ich vpredu okolo bokov. Teraz máte hotový aj druhý kríž. Kapsu na bábätko vytvoríte potiahnutím spodného pruhu šatky na prednom kríži. Dieťa potom vložíte do vytvoreného vrecka bruškom nahor a obopnete ho šatkou.

Pre bábätko od 3 mesiacov - krížový úväz s vreckom

Stred šatky si rozprestrite cez brucho, konce pretiahnite dozadu, prekrížte ich a cez ramená je prehoďte zase dopredu. Na bruchu vám vznikne vrecko, do ktorého posadíte dieťa a šatku mu roztiahnite cez chrbát až po uši. Podsaďte mu panvicu a pod zadočkom bábätka oba konce prekrížte, veďte na svoj chrbát a zauzlite.

Staršie deti - na chrbte

Nosenie na chrbte je vhodné až u starších detí, s ktorými sa dohovoríte. Postavte dieťa na posteľ, stoličku alebo stôl, pretiahnite mu stred šatky pod zadočkom, otočte sa chrbtom, sadnite si tesne pred neho a povedzte mu, aby vás objalo okolo krku, následne si prehoďte konca šatke cez ramená, utiahnite, uchopte ich a postavte sa. Upravte polohu dieťaťa. Konce šatky pretiahnite pod ramenami, za chrbtom dieťaťa je prekrížte a pod jeho nožičkami si ich pretiahnite späť na brucho a zauzlite.

K nosení detí môžete používať aj nosiče alebo krosny

 

Ak si na viazanie šatky netrúfate, ale aj tak by ste chceli bábätko nosiť, pozrite sa na ponuku nosidiel. Na turistiku a dlhšie výlety oceníte ergonomický ruksak na dieťa. Má prepracovaný chrbtový systém, dobre sa nosí a ponúka široký výber príslušenstva, ako je strieška, stabilizačná opierka alebo pláštenka.