Ako vyzerá autosedačka pre najmenších a kam s ňou?

Pre najmenšie bábätká sú vhodné autosedačky v tvare vajíčka (s madlom pre jednoduché prenášanie a často so strieškou-clonou, ktorá chráni bábätko proti slnku a poveternostným vplyvom), ktoré sú určené pre deti od narodenia do 13 kg (čo zodpovedá veku 0 - 1 rok). V aute sa kvôli bezpečnosti detí umiestňujú výhradne proti smeru jazdy, a to na zadné sedadlá. Na predné sedadlo možno autosedačku umiestniť iba v prípade, že je deaktivovaný airbag. Usadenie proti smeru jazdy chráni najmä chrbticu a hlavičku dieťaťa.

Veľkosť, tvar, umiestnenie a starostlivosť

Súčasťou autosedačiek pre najmenších spolujazdcou je tzv. báza, ktorá je trvalo pripevnená v aute. Táto základňa sa upevní na sedadlo pomocou pásu alebo systému Isofix. Potom sa do nej autosedačka ľahko nasadí a po skončení jazdy opäť uvoľní bez zložitej manipulácie s pásmi. Tie sú súčasťou sedačky samotné - a sú buď trojbodové, alebo lepšie, päťbodové, nastaviteľné podľa potreby.

Väčšina autosedačiek 0-13 kg je kompatibilná s podvozkom niektorého kočíka, či už rovno alebo s pomocou na to určených adaptérov. Autosedačku obvykle vyberáme už spolu s kočíkom, s ktorou tvorí trojkombináciu (hlboká korba + športová sedačka + autosedačka). Autosedačky - "vajíčka" síce mávajú podobný tvar, ale zďaleka nie sú rovnako veľké, preto vyberáme s ohľadom na ročnú dobu, v ktorej sa bábätko narodí, aby sa potom prípadne zimné bábätko v roku veku do autosedačky zmestilo aj s adekvátnym oblečením popr. s fusakom.

Polstrovanie a poťah sedačky by mali byť pohodlné, príjemne mäkké a mali by umožňovať dobrú cirkuláciu vzduchu, aby sa dieťa nepotilo. Poťah by mal byť samozrejme snímateľný a ľahko čistiteľný. Vo chvíli, keď dieťa dosiahne maximálne stanovenej váhy alebo kedy už hlavička dosahuje k hornej časti skeletu autosedačky, je z bezpečnostných dôvodov nevyhnutné autosedačku vymeniť za väčšiu.

Rada na záver:

Kupujeme vždy novú autosedačku. U sedačky z druhej ruky si nemôžeme byť istí, že nebola havarovaná a (alebo) nemá poškodené niektoré časti, (poškodenie vo forme mikrotrhlín nemusi byť na prvý pohľad zreteľné), čo by mohlo znížiť jej bezpečnosť.

Prajeme šťastnú ruku pri výbere tej najlepšej autosedačky pre Vás!