Kedy dať cumlík?

Najskôr je potrebné si uvedomiť, že cumlík nie je optimálnym riešením pre všetky deti. Zvlášť v prvých dvoch až troch mesiacoch života by ste mali zaťať zuby a plač bábätka vydržať. Často sa totiž stáva, že ak cumlík dáte dieťaťu príliš skoro po pôrode, nielen, že sa nenaučí poriadne sať materské mlieko z vášho prsníka, ale začne ho úplne odmietať. Technika cmúľania a satia materského mlieka sú veľmi odlišné, preto sa môžete zbytočne vystaviť aj riziku popraskaných bradaviek.

Ďalším dôvodom, prečo cumlík nedávať, je znášanlivosť dieťaťa. Niektorým bábätkám nechutí alebo sa nim priamo dusí. To môže byť spôsobené tým, že si dieťa neosvojí techniku cmúľania, ale tiež tým, že ste vybrali zlú veľkosť. Cumlíky sú rozdelené podľa veku, a tak by ste mali dbať na to, aby dieťa malo ten správny.

Tretím faktorom je rast zubov. Ak je už dieťa zvyknuté na celodenné cmúľanie, snažte sa ho zbaviť hneď, len čo mu začnú rásť zúbky. Aj keď existujú ortodontické cumlíky, celodenné cmúľanie môže chrup ľahko skriviť. Dieťaťu hrozí tiež to, že vinou cmúľania sa u neho vyvinie predkus. Ostrejšie zúbky môžu cumlík tiež prehryznúť, a tak hrozí batoľaťu udusenie. A to najhoršie? Rovnako ako na zuboch aj na cumlíku zostávajú baktérie, ktoré môžu spôsobiť, že sa dieťaťu zúbky skazia.

Aký cumlík vybrať?

Ak sa rozhodnete bábätku nakoniec cumlík zaobstarať, určite sa nenechajte zastrašiť množstvom, ktoré je na výber. Vzhľadom k tomu, že s týmto kúskom výbavičky je to skoro ako s ponožkami - každý týždeň vám aspoň jeden ukradne cumlíková víla - budete ich potrebovať niekoľko. Takže sa nemusíte stresovať kvôli výberu toho pravého. Proste ak jeden nebude pasovať, vyskúšajte iný.

Pozor by ste ale mali dávať na niekoľko faktorov. Po prvé, ako už sme uviedli vyššie, je potrebné vybrať tú správnu veľkosť. Každý cumlík sa vyrába v niekoľkých veľkostiach a je označený väčšinou podľa veku dieťaťa v mesiacoch. Takže si jednoducho vyberte, či ho kupujete pre novorodencov alebo pre dieťa 17-mesačné. Po druhé by ste sa mali rozhodnúť, či svojmu bábätku radšej dáte cumlík z jedného kusu, alebo z niekoľkých. Ten z jedného kusu má tú výhodu, že ho dieťa nemôže rozložiť a na žiadnom kúsku sa udusiť. Naopak ten z niekoľkých kusov má držadlo, a teda ho môžete pripnúť dieťaťu na oblek. V neposlednom rade je dôležitý aj materiál, z ktorého je cumlík vyrobený. Bábätku nemusí každý materiál chutiť. Najlepšiu chuť má vraj ale latexový.

 

Špeciálne cumlíky

Cumlík už dnes nemusí slúžiť len ako náhrada prsníka. Tahle malá vecička vám môže uľahčiť život napríklad aj v prípade, že je vaše bábätko choré. Do pusinky mu v takom prípade môžete dať cumlík s digitálnym teplomerom a priebežne sledovať jeho teplotu, bez toho aby ste ho museli trápiť. Väčšiemu dieťaťu, ktorému už nestačí dojčenie, môžete dať tiež cumlík na ovocie. Jeho cumlík je dutý a dierovaný, takže cez neho dieťa zvládne mäkké potraviny rozcmúlať.

A ak nájde vaše dieťa ten svoj obľúbený cumlík, nebojte sa ho kupovať zasa a znova. Spokojné bábätko je totiž to najdôležitejšie pre pohodu celej rodiny.

Jana