Na veku záleží

Aby dieťa mohlo plne využiť potenciál hračky, musí zodpovedať jeho veku. Menšie deti ešte len rozvíjajú svoje zmysly aj silu, preto sú pre nich nevhodné komplexné a veľké veci. Naopak deti v predškolskom veku už udrží aj väčšie predmety, chápu ich zmysel a sú natoľko motoricky zdatné, že fyzické vlastnosti objektu ustupujú do pozadia. Na miesto toho prichádza na rad fantázia detí. Navyše niektoré hračky nemusí byť pre všetky skupiny detí bezpečné - hrozí napríklad udusenie alebo poranenie ostrými hranami. Vyberajte preto svojmu bábätku také hračky, ktoré sú pre jeho vek určené. Napríklad odrážadlá sú vhodné iba pre iste chodiace dieťa. Mnoho rodičov sa domnieva, že odrážadlo pomôže potomkovi naučiť sa skôr chodiť, ale opak je pravdou. Dieťa si môže aj ublížiť, pretože nemá dostatočne vyvinuté svaly.

Menej je u hračiek viac

Aby sa váš potomok naučil čo najviac zručnosti, nemusíte mať doma herňu preplnenú najrôznejšími hračkami. Naopak, menšie množstvo vecí dieťaťu umožní je skúmať jednotlivo a dopodrobna. Navyše bude musieť zapojiť svoju fantáziu, aby sa bavilo aj po dlhšej dobe. Ak mu chcete prospieť najviac, nechajte mu na hranie iba pár vecí. Zvyšok schovajte a po dvoch až troch týždňoch obmieňajte. Tak tá kopa predmetov nebude dieťa rozptyľovať a navyše sa bude každý mesiac radovať, že dostalo niečo nové. Hračky vráťte do obehu až po pár mesiacoch, kedy už dieťa bude mať vyvinuté iné schopnosti, a tak môže objaviť ich nový potenciál. Napríklad bloky k stavaniu môžu malému bábätku slúžiť na trénovanie úchopu, väčšiemu batoľaťu k trénovaniu jemnej motoriky a predškolské dieťa z nich môže stavať najrôznejšie hrady a domy alebo zapojí fantáziu a nahradí nimi treba stoličky v dome pre bábiku.

Tajomstvo je v jednoduchosti

Niektorí rodičia zabúdajú, že hra je to, čím sa dieťa učí. Komplexné hračky, ktoré nenechávajú príliš priestoru pre jeho fantáziu, ho neposunú ďalej. Bábiky chovajúci sa ako živé alebo predmety, ktoré hrajú po stlačení určitého gombíka, batoľaťu ich zmysel napovedajú, ale hra by naopak mala byť v tom, že dieťa dáva zmysel im. Vhodné sú preto napríklad montessori hračky, ktoré svojou jednoduchosťou nič nenarušujú - naopak núti zapojiť do hry fantáziu. Vhodné pre bábätká sú rôzne gumené tvary, predškoláci ocenia treba domček pre bábiky alebo detskú kuchynku, pomocou ktorých môžu napodobňovať rodičov alebo reálny život.

Mamička nesmie pomáhať

Či už dáte bábätku senzorické hračky alebo predškolákovi dielničku, nezabudnite, že hrať sa dieťa musí samo alebo s inými deťmi. Ak mu budete niečo neustále podávať alebo vysvetľovať, nielen, že sa nenaučí byť samostatné, ale ochudobníte ho aj o veľkú časť zábavy. Fantázia je totiž ten najlepší spoločník a kreatívne myslenie sa hodí aj v dospelosti.

Jana M.