Novú alebo vintage?

Pre začiatok je dôležité zvážiť, či si zaobstaráte postieľku novú alebo z druhej ruky. Hovoríte si, že je to jedno? To ste na veľkom omyle. Postieľka je dôležitou súčasťou prvých rokov každého dieťaťa, a tak sa oplatí kúpiť ju novú. A to hneď z niekoľkých dôvodov.

Po prvé, starší exemplár nemusí podliehať všetkým bezpečnostným normám, preto sa kľudne môže stať, že sa vaše bábätko poraní. Po druhé, staršia postieľka bude mať pravdepodobne horší hygienický stav. Zábradlie bude ohryzené, drevo bude pocikané. Aj keď tieto veci nie sú na prvý pohľad vidieť, časom sa môže odlúpnuť trieska alebo drevo napučí, a tak sa môže vaše bábätko zraniť. Postieľka teda nie je niečo, na čom by sa malo šetriť.

Predpisy sú dôležité

Až budete postieľku vyberať, uistite sa, že je správne označená. To vám zaručí, že zodpovedá všetkým predpisom a je teda pre bábätko bezpečná. A čo hľadať? Označenie EN 716-1: 2013 hovorí, že zodpovedá európskym normám. Hľadajte aj rysku na zábradliu alebo bočniciach. Tá ukazuje, aká vysoká môže byť matrac, aby dieťa bolo v bezpečí. Postieľka tiež musí byť označená menom alebo značkou výrobcu, distribútora alebo predajcu, aby ju bolo možné identifikovať. Priložený musí byť návod v slovenčine.

Myslite na bezpečnosť aj praktickosť

Než začnete postieľku vyberať, zvážte, kde bude stáť a koľko rokov ju bude bábätko používať. Niektoré postieľky, predovšetkým tie, ktoré sa dajú pristaviť k posteli rodičov, nie sú vhodné pre dieťa, ktoré už samo sedí a stojí. Nie sú polohovateľné a starší potomok by z nich mohol ľahko vypadnúť. Naopak iné postieľky majú vyberacie zábradlie, a tak v nich drobčeka pokojne nechajte spinkať aj vo veku, kedy už dokáže preliezť bočnice. Batoľa si samo vylezie vzniknutým otvorom, preto nehrozí nebezpečenstvo, že pri preliezaní upadne. Skvelé sú tiež kombinované postieľky, ktoré môžete rozložiť na detskú posteľ napríklad aj so stolom.

Matrac je najdôležitejšia

Vybrať matrac pre bábätko je ešte dôležitejšie, než vyberať matrac pre dospelého. Dieťaťu sa ešte len formuje chrbtica, a tak musí mať správnu oporu chrbta. Nevhodné je pre detskú matrac zónovanie. Naopak najlepšie matrace sú tie sendvičové. Dôležité sú aj rozmery, medzi postieľkou a matracom by ste nemali byť schopná prestrčiť prst, aby sa v medzere nemohla dieťati zaseknúť žiadna končatina. Dbajte tiež na odporúčanú výšku matraca výrobcom. Do postieľky v žiadnom prípade nepatrí ani matrace dve.

Spanie ako v bavlnke

Neoddeliteľnou súčasťou postieľky sú samozrejme lôžkoviny a obliečky. Oboje vyberajte s najväčšou starostlivosťou, aj periny a vankúše totiž môžu byť nebezpečné. Deti sú náchylné k alergiám a napríklad páperové periny môžu dieťaťu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Nevhodné sú tiež hrubé materiály, pretože bábätko nemá potrebnú silu k ich manipulácii, a tak sa môže udusiť.

Dieťa sa tiež ľahko prehreje, preto odporúčame lôžkoviny z priedušných materiálov. A na obliečky zvoľte látku zo stopercentné bavlny a bez umelých farbív. Dieťa sa v nich bude cítiť príjemne, pretože tento prírodný materiál je priedušný a svojou jemnosťou vhodný aj pre citlivú detskú pokožku. Nie nadarmo sa hovorí spať ako v bavlnke.

Hurá na cesty

Ak často a radi cestujete, nemala by vám doma chýbať cestovná postieľka. Tá je veľmi ľahká a dá sa ľahko zložiť a uložiť do kufra auta. Na mieste ju zase rýchlo rozložíte. Odpadne vám tým starosť o to, kde bude bábätko spinkať alebo či miestnej postele vyhovujú hygienickým štandardom. Hodí sa tiež k babičkám a tetám na občasné prespanie. Majte ale na pamäti, že cestovné postieľky nie sú na dlhodobé používanie. Ich matrac a rošt nie sú natoľko pevné, aby chrbtici dieťaťa poskytli tú najlepšiu oporu.

Doplnky

K postieľkam existuje aj rad doplnkov, ktorými ju urobíte bezpečnejšiu a pohodlnejšiu. Jedným z nich je nadstavec pod nohy postieľky. Ten sa dáva pod dve nohy postieľky u hlavičky dieťaťa. Tak sa postieľka nakloní a bábätku sa bude lepšie spať, keď je nachladnuté. Aj v prípade grckania sa zmenší šanca, že sa bábätko začne dusiť. Dôležité sú tiež mantinely, ktoré sa prevlečú medzi zábradlím, a tak z postieľky nebude nič padať. Ďalšími doplnkami, ako sú napríklad chrániče pred ohryzovaním, môžete predĺžiť životnosť dřeva. V neposlednom rade odporúčame dať do postieľky monitor dychu.

Ako vidíte, pri výbere postieľky je nutné myslieť na veľa faktorov. Až ju ale budete mať doma, nezabudnite tiež skontrolovať priestor v jej okolí, aby sa dieťa nemohlo zraniť niečím, na čo z nej dosiahne. A hlavne si užite čas s bábätkom !!