Majte zaistenú maximálnu starostlivosť zdravotníkov

Klasický pôrod je najrozšírenejším spôsobom, ktorý traduje po Slovenskej republike. Využívajú ho nielen tie tehotné ženy, ktoré chcú maximálnu zdravotnícku starostlivosť pre seba a ich bábätko, ale aj tie nastávajúce mamičky, ktoré si svoje pôvodné rozhodnutie rozmysleli alebo im to ich zdravotný stav nedovoľoval. Žena tak ide pri príznakoch pôrodu do pôrodnice, kde na svet príde jej bábätko. V rámci starostlivosti mamička s novorodencom zostáva v priemere 3 dni pod dohľadom zdravotníckeho personálu v pôrodnici. Oceňujú to hlavne prvorodičky, ktoré si so starosťou o dieťatko ešte nevedia rady.

Tip: V prípade, že chcete mať súkromie, využite nadštandardnej izby. Budete tak mať k dispozícii celú izbu aj samostatnú kúpeľňu pre seba.

  • Výhody: starostlivosť zdravotníkov za každej situácie, odbornosť personálu, dostupné prístroje pre náročnejšie pôrody (cisársky rez, predčasný pôrod).
  • Nevýhody: neosobné prostredie, viac mamičiek na izbe (teda i bábätiek), dojazd do pôrodnice.

Keď chcete po pôrode rýchlo domov

Ženy, ktoré by si rady prežili prvé okamihy s ich dieťatkom v pokoji doma, ale nie sú úplne stotožnené s domácim pôrodom, využívajú tzv. ambulantný pôrod. Príjem mamičky i priebeh pôrodu je v podstate rovnaký ako u klasického pôrodu. Rozdiel je v tom, ako dlho zostáva žena s novorodencom v pôrodnici. Ak je všetko v poriadku, odchod je väčšinou možný do 24 hodín. Potom nadväzuje starostlivosť pôrodnej asistentky a tiež pediatričky, ktorá by mala bábätko pozrieť ideálne do 72 hodín.

  • Výhody: prvé momenty s bábätkom prežíva mamička v pohodlí domova, vzájomné zoznámenie prebieha podľa možností oboch, starostlivosť zdravotníkov je počas pôrodu zachovaná.
  • Nevýhody: neponúkajú ho všetky pôrodnice, nie je vhodný pre každú ženu, dojazd do pôrodnice.

Doprajte si pôrod podľa vašich predstáv

Pôrod doma je čím ďalej viac obľúbený, ponúka totiž slobodu a pohodlie v známom prostredí. Odpadá tiež nutnosť odísť do pôrodnice a stresovať sa včasným príchodom. Pôrod tak môžete prežiť v prítomnosti najbližších alebo len otecka dieťatka a duly. Vďaka znalostiam pôrodných asistentiek a prispôsobivosti domova si zaistíte maximálne možné pohodlie a relax aj pri pôrode. Máte radšej prítmie? Zatiahnite si závesy. Pokojne si aj pustite vašu obľúbenú hudbu, zapáľte aromalampu a užite si pôrod so všetkým.

  • Výhody: maximálna možná miera prispôsobenia vašim potrebám, prítomnosť tých najbližších, pôrod podľa vašich predstáv, známe prostredie.
  • Nevýhody: neprítomnosť zdravotníckeho personálu (okrem duly a pôrodné asistentky), absencia potrebných prístrojov pre prípad náročnejšieho pôrodu (cisársky rez, predčasný pôrod)

Uvoľnite sa vo vode

Teplá voda robí divy, pomáha totiž mnohým ženám lepšie predýchať a zvládnuť kontrakcie. Iným ženám sa naopak z prílišného tepla zníži tlak a je im slabo. Prečo teda nastávajúce mamičky volí tento alternatívny spôsob pôrodu? Chcú sa cítiť pri pôrode uvoľnene, čo teplý kúpeľ umožňuje. Navyše je toto prostredie tiež vhodné pre bábätko, 9 mesiacov je odkázané na veľmi podobné prostredie v maternici ženy. Preto nie je tento pôrod tak invazívny. Pôrod do vody môžete zvoliť vo vybraných pôrodniciach alebo sa naň pripraviť aj u vás doma.

  • Výhody: uvoľnenie počas kontrakcií, možnosť porodiť týmto spôsobom v niektorých pôrodniciach aj v pohodlí domova, neinvazívny spôsob, ako priviesť bábätko na svet, vďaka nemu mnohokrát nedôjde k nástrihu.
  • Nevýhody: nie je pre každú ženu (rodička by mala byť úplne zdravá), neponúka ho každá pôrodnica, možno takto rodiť iba v prípade pôrodu v termíne, nutnosť zabezpečiť potrebné vybavenie.

Zvládnite pôrod bez stresu

Či už je pôrod krásnym okamihom v živote ženy, ide o stresovú situáciu. Vyvstávajú otázky: Bude to bolieť? Bude všetko v poriadku? Dôjde pri pôrode k nástrihu? Stihne narodenie bábätka jeho otec? Ako teda upokojiť nastávajúcu mamičku, aby sa na zrodenie nového života tešila? Jednou možnosťou je technika hypnoporodu. Je to metóda uvedenie do absolútneho pokoja, hlbokej relaxácie. Vďaka tomu sa žena sústredí na svoje telo a na bábätko. Súčasťou hypnoporodu je aj príprava pred - ženy využívajú najrôznejších afirmácií, meditácií a uvoľňovacích procesov. Tie môžu byť užitočné nielen pri pôrode, ale aj po ňom.

  • Výhody: väčšina hypnoporodov je prirodzená, ženy sa cítia skvele a majú príjemné spomienky na samotný pôrod; možnosť aplikovať v prípade akéhokoľvek typu pôrodu; dokáže upokojiť tiež partnera nastávajúcej mamičky (aby bol žene pri pôrode podporou).
  • Nevýhody: žiadne sme neobjavili.

Tip navyše

Neviete, kde budete rodiť? Prečítajte si tipy, ktoré vám s výberom pôrodnice pomôžu.

 

Vaša Petra L.