Správna manipulácia s novorodencom je základ

Základom správnej manipulácie s novorodencom je dieťatku ponúkať prirodzené polohy, na ktoré je zvyknuté z bruška. Zvislé polohy nie sú nič pre neho, preto sa zamerajte na správne nosenie – poloha klbka či tygríka je ergonomická ako pro dieťatko, tak pre vás. 

Posilovanie pri nosení

Aj keď vaše dieťatko váži necelé 4 kg, predstavuje záťaž a po nejakej chvíli sa „prenesie“. Striedajte preto ruky a strany, na ktorých dieťatko nosíte. Predídete bolestiam zápästia, ramien a chrbta, a dokonca sa vám vyrysujú svaly. 

S ergonomickým nosidlom v pohybe

K dlhšiemu noseniu i domácemu ponášaniu, kedy potrebujete mať voľné ruky, ale dieťatko chcete mať hneď pri sebe, využijete ergonomické nosidlo či šatku na nosenie detí

Veľmi obľúbený je u mamičiek i detí spoločný tanec. Stačí sa v rytme príjemnej hudby pohupovať v bokoch, ale môžete sa naučiť i vhodné tanečné kroky.  Nevypadnete z formy, uvoľníte sa, dieťatko sa upokojí a možno aj zaspí. 

Prečítajte si, podľa čoho vybrať šatku a ako ju využívať

Dieťatko zapája svaly

Vďaka jemným technikám jednoduchého cvičenia pomôžete svojmu dieťatku s postupným zapojením potrebných svalov. Budete prekvapení, koľko toho dva až trojmesačný drobček zvládne.

Pasenie koníkov

Využitie prsných a brušných svalov je dôležité pre neskoršie vzpriamenie. Dieťatko tiež aktívne zapojí nožičky a ruky a uvoľní ich flexné držanie. Výborným pomocníkom pre nácvik vzpriamenia je prebaľovacia podložka, ktorá nekĺže, netlačí a zároveň nie je príliš mäkká, alebo farebná hracia deka.

Cviky na lopte 

Dať na bruško môžete dieťatko tiež na gymnastickú loptu. Jemne loptou pohybujte a pridržujte dieťatko, aby nestratilo stabilitu a neskĺzlo.

Tzv. neistý úchop poležiačky na chrbte

Cielené úchopy sú ešte stále tvrdým orieškom, ale ich nácvik dieťatko vo vývoji posúva zase o krok dopredu. Tréning mu uľahčíte i spríjemníte hrazdičkou so zavesenými hračkami. Nechajte dieťatko k hračkám naťahovať ručičky i nožičky, a zapájať tak aj brušné svalstvo.

Keď deti cvičia a mamičky posilňujú

Cviky vhodné pre prvé mesiace po pôrode si zamilujete práve preto, že sa ich vaše dieťatko bude aktívne zúčastňovať. Obzrite sa vo svojom okolí po skupinkách zameraných na cvičenie s mimičkami, alebo si s dieťatkom zacvičte priamo u vás doma.

Plávanie s dieťatkami

V poslednej dobe je plávanie s dieťatkami čím ďalej obľúbenejšie. A nie je divu. Špliechanie vody a pohyb v nej sú pre malé dieťatko úplne prirodzené veci. Verili by ste tomu, že sa dieťatko môže naučiť potápať a plávať pod vodou? 

Cielené cvičenia vo vode v rytme detskej hudby, riekanky a kolektív mamičiek a ďalších malých vodníčkov sú pre dieťatká príjemným zážitkom. Nečakajte ale, že sa nezapotíte. Opakované vyzdvihovanie detí z vody až nad hlavu, udržanie ich v ľahu na hladine a spoločné potápanie vám dá zabrať ako vodný aerobic. 

Nezabudnite svojich malých plavcov vybaviť dojčeneckými plavkami, ktoré umožnia slobodný pohyb nožičiek a vďaka nepriepustnej vrstve zároveň zachytia prípadné „nehody“. Pre udržanie pozornosti a k nácviku plávania k cieľu (teda kopaním nožičkami naťahovaním ručičiek) dieťatku do bazéna zoberte jeho obľúbenú hračku do vody.

TIP: Predovšetkým po pobyte v bazéne a následnom osprchovaní dieťatko natrite jemným olejčekom. Predídete tak vysušeniu jeho citlivej pokožky a vytvoríte si príjemný rituál, ktorý vaše dieťatko upokojí a pripraví ho na oddych po športovom výkone.

O tom, ako s plávaním začať, čo ďalšie si zaobstarať a na čo sa pripraviť, si prečítajte v ďalšom článku na blogu.

Domáca posilňovňa

Aj doma si môžete spoločne zacvičiť. Dieťatko to bude brať ako súčasť hry a vy sa udržíte v kondícii. Vyskúšajte jednoduché cviky:

  • Lietadlo“ – poležiačky na chrbte zdviháte dieťatko na svojich píšťalách. Klasické lietadlo povýšte na efektívny tréning brušných svalov. Priťahujte kolená k brade, aby sa tvár vášho dieťatka priblížila k vašej. Aj keď rukami dieťatko pridržiavate, musí aj ono vynaložiť úsilie, aby nestratilo balanc. 

  • Doska s dieťatkom – skvelým cvikom ku spevneniu stredu vášho tela je plank, teda pozícia dosky. Položte dieťatko na bruško, aby zdvíhalo hlavičku, a urobte pred ním pozíciu dosky tak, aby ste boli tvárou v tvár. Kto vydrží dlhšie? 

  • Kliky nad dieťatkom – položte dieťatko na chrbát tak, aby ste mu pri kliku mohli dať napríklad pusu, alebo sa na neho zblízka zasmiať. Len pozor na dieťatko, ktoré bude horlivo zapájať nožičky, aby ste nedostali kopanec do brady.

Bezpečnosť dieťatka je na prvnom mieste

Či už pri cvičení na gymnastickej lopte, tanci s nosidlom, alebo pri spoločnom posilňovaní a plávaní myslite vždy na to, aby ste svojmu dieťatku zaistili bezpečie

Rovnako tak na neho ani na sebe zbytočne netlačte. To, že kamarátkino dievčatko páslo koníky o mesiac skôr a že známa mala pevné brucho už po šestonedelí, neznamená, že je potrebné sa niekam ponáhľať. Spoločné cvičenie s dieťatkom si predovšetkým užite. Keď je spokojná mamička, je spokojné aj dieťatko.