Pripravte vašu domácnosť na spolužitie bábätka a zvieraťa

Narodenie bábätka je nádherná udalosť v živote každého rodiča. Bábätko sa zrazu stáva stredobodom vesmíru rodiny a je uprednostňované pred domácim miláčikom. Snažte sa preto venovať tiež psovi a mačke, aby zbytočne nežiarlili. Ideálne je, aby ste trávili čas spoločne. O to lepšie váš maznáčik prijme nový prírastok. Ak potrebujete odviezť pozornosť, doprajte zvieraťu dostatok aktivít vonku, aby sa unavilo. Tiež mu kúpte hračky, ktoré ho zabavia, keď sa mu práve nebudete môcť venovať.

Odnaučte psa nevhodným návykom

Čakáte bábätko a bojíte sa, že by mohol byť váš psík alebo mačička bábätku nebezpeční? Odnaučte je nežiaducim návykom. Napríklad aby pes neskákal na posteľ, nechodil za ohrádku k bábätku alebo na jeho deku, aby neštekal, ak počuje detský plač apod. S tým by ste mali začať ešte pred narodením bábätka, aby ste predišli nepríjemnostiam. Nemal by totiž trpieť domáci maznáčik ani bábätko. Odporúčame tiež zabezpečiť, aby bol pes aj mačka riadne zaočkovaný a dostatočne odčervený. Jednoducho ide o to, aby si pes alebo mačka predovšetkým zvykli na prítomnosť ďalšieho člena v domácnosti.

Dbajte na zdravie dieťaťa i zvieraťa

Je logické, že je pre vás zdravie bábätka prioritou číslo jedna. Myslite však aj na psychické a fyzické zdravie štvornohého maznáčika. Obaja by mali mať pokoj, keď ho potrebujú. Rovnako tak priestor pre dostatočný spánok, bábätko obzvlášť. V prítomnosti zvieraťa buďte vždy u bábätka, aby sa mu nič nestalo. Zabráňte tomu, aby bábätko nejako ohrozilo psa alebo mačku, ktorá by sa mohla brániť napríklad ostrými pazúrmi. Rovnako tak môže ísť zo strany psa o nevinnú hru, počas ktorej môže dieťaťu ublížiť. Preto je vaša prítomnosť viac ako dôležitá.

Dodržujte pravidlá

Ak budete dodržiavať nasledujúce pravidlá, minimalizujete situácie, pri ktorých by sa mohlo niečo stať.

  • Po príchode z nemocnice zoznámte domáceho maznáčika s bábätkom (prvýkrát nechajte privítať ženu - dlho sa nevideli, potom dajte ovoňať maznáčikovi nejaký kus oblečenia vášho bábätka a až potom zoznámte psíka alebo mačičku s dieťatkom)
  • Nikdy nenechávajte bábätko spolu so psom alebo mačkou samotné
  • Venujte dostatok pozornosti aj priestoru pre odpočinok vášmu domácemu miláčikovi
  • Buďte trpezliví, zviera si potrebuje zvyknúť na nového člena rodiny (každý pes bude prítomnosť dieťatka znášať inak)

Tip navyše

Postieľku vyberte takú, ktorá bude vyhovovať vašej aktuálnej situácii. Máte napríklad veľkého psa? Kúpte si vyššiu postieľku, na ktorú nedosiahne. Vy sa navyše nebudete musieť toľko skláňať a na bábätko vždy uvidíte.

  Vaša Jana