Nevzdávajte to, dokáže to každá

Materské mlieko je svojím zložením úplne optimálne a umožňuje tak dieťaťu ľahké trávenie, vstrebávanie živín aj protilátok, ktoré napomáhajú k zabezpečeniu lepšej obranyschopnosti organizmu vášho drobčeka. Dojčenie je záležitosťou prirodzenou, avšak pre niektoré novopečená mamičky môžu byť začiatky zložitejšie.

Dôležité je nevzdávať sa a v prípade potreby sa včas obrátiť na odborníka, a to pôrodnú asistentku alebo laktačnú poradkyňu. Poskytnú vám užitočné informácie a dodajú vám potrebnú podporu. Pár povzbudzujúcich slov mnohokrát pomôže k tomu, aby ste ďalej a s radosťou pokračovali v dojčení vášho drobčeka.

Prvé mlieko a prvé priloženie

Už v období tehotenstva, spravidla v II. trimestri, môže žena vypozorovať prítomnosť mledziva (prvotného materského mlieka) v prsníkoch. Po odlúčení a následnom pôrodu placenty dochádza v organizme k vyplavovaniu hormónov a mlieko sa tak začne tvoriť vo väčšom množstve. Ideálne je zvládnuť prvé priloženie dieťatka približne do 30 minút po pôrode. V tomto čase je jeho hľadací a sací reflex najsilnejší.

Ak sa vám to však nepodarí, napríklad z dôvodu dostavujúci sa únavy po dlhotrvajúcom pôrode, rozhodne nezúfajte. S pokusmi o priloženie k prsníku budete naďalej pokračovať na oddelení šestonedelia. Tu tiež môžete požiadať o radu skúsenej novorodeneckej sestričky, ktorá pravidelne obchádza izby mamičiek a sleduje, ako sa vám dojčenie darí. Základom úspechu je najmä dodržanie správnej techniky dojčenia, ktorú sa vám pokúsim v nasledujúcich riadkoch čo najviac priblížiť.

Na začiatku dojčenia

Žalúdok vášho sotva narodeného bábätka je drobný asi ako čerešňa. K jeho nasýteniu preto bohato stačí malé množstvo mledziva, ktoré sa v prsníkoch utvorí pre jedno dojčenie. S každým ďalším dňom bude mať dieťatko väčšiu potrebu piť. Jeho sliny vyšlú signály, ktoré zaistia produkciu takého množstva mlieka, aké si dieťa žiada.

Domnienka mnohých žien, že množstvo materského mlieka závisí na veľkosti pŕs, je chybná. Vždy záleží na frekvencii prikladania. Interval medzi jednotlivým prikladaním a dĺžka samotného kŕmenia sa postupom času ustáli podľa potrieb vášho bábätka. Prvý týždeň po pôrode je však optimálne stanoviť si akýsi režim na účely riadneho naštartovania laktácie. Nenechajte preto spinkať Vášho drobčeka dlhšie, ako 3 hodiny vo dne aj v noci. Mohlo by dôjsť k veľkému úbytku na váhe, popr. sa môže objaviť novorodenecká žltačka.

Prvé dva dni po pôrode vystriedajte oba prsníky počas jedného dojčenia. Nasledujúce dni dieťatko priložte k jednému prsníku a s ďalším kŕmením potom k druhému. Pred každým dojčením nezabudnite dieťatku prebaliť zadoček. V čistej a suchej plienke mu bude príjemne a bude sa na dojčenie lepšie sústrediť.

Spokojná mamička, spokojné dieťatko

Než začnete s prikladaním, vždy najskôr myslite na svoje pohodlie. Vyberte ideálne miesto, kde budete mať zabezpečené súkromie. Dostatočne sa vopred najedzte a majte po ruke pohár s vodou. Zaujmite polohu, pri ktorej sa uvoľníte a nebudete sa krútiť bolesťou v chrbte či za krkom. Vyhnete sa tak prenosu akéhosi fyzického stresu na vášho drobčeka. Vhodné je byť napríklad v polosede s podloženými nohami alebo využite dojčiací vankúš, na ktorý si dieťatko položíte a manipulácia s ním bude pre vás o veľa ľahšia.

Keď sa to má podariť

Zvládnutie správneho priloženia a následné prisatie bábätka k prsníku je momentom, kedy máte takmer vyhrané. Vyhnete sa tak nežiaduce bolesti v dôsledku naliatia prsníkov alebo napríklad vzniku ragád (trhliniek) na bradavkách, ktoré s nesprávnou technikou dojčenia úzko súvisí. Veľakrát môžu byť dokonca dôvodom na ukončenie dojčenia.

Ako včasná prevencia výskytu ragád je vhodné po každom dojčení rozotrieť pár kvapôčok mlieka na bradavky a nechať zaschnúť. O prsia sa starostlivo starajte, a to najmä nosením kvalitné dojčiace podprsenky s prsnými vložkami, aby ste zabránili odieraniu bradaviek o košeľu.

8 krokov k správnemu dojčeniu

  1. Cieľom je, aby bábätko široko otvorilo ústa a uchopilo čo najväčšiu časť prsného dvorca, nie len samotnú bradavku. Ak prvý pokus zlyhá, odkloňte dieťa od prsníka pomocou vášho malíčku, ktorý mu šetrne vložíte do kútika úst. Následne pokus opakujte.
  2. Nikdy neprikladajte k prsníku kričiace bábätko. Najskôr ho ukľudnite napríklad tým, že si ho k sebe pritúlite a hovoríte na neho.
  3. Prsník správne uchopte. Podržte ho palcom v hornej časti a štyrmi prstami v spodnej časti tak, aby boli v dostatočnej vzdialenosti od prsného dvorca.
  4. Celé telíčko bábätka musí byť natočené k vám, teda jeho tvár, bruško aj kolienka musí smerovať k vášmu brušku.
  5. Ústa dieťaťa musí byť v úrovni bradavky. Pre stimuláciu k ich otvoreniu, môžete vymáčknuť kvapôčku materského mlieka a potrieť dieťaťu pery.
  6. Počas prikladania a následného priebehu dojčenia sa vyvarujte pridržiavania dieťaťa za hlavičku. Prsty ho podopierajte len v oblasti okolo ramienok a za chrbát.
  7. Známkou správneho priloženia sú široko otvorené ústa dieťaťa, spodná pera je ohnutá smerom dole a nos sa dotýka prsníka. Neodťahujte prsník vašimi prstami od nošteku dieťaťa. V prípade dychového deficitu sa dieťa samo odkloní.
  8. Rešpektujte krátke oddychové pauzy dieťaťa počas dojčenia.

Trpezlivosť ruže prináša

Majte na pamäti, že k spokojnosti vás a vášho drobčeka vždy vedie dostatok času a trpezlivosti, ktoré si dojčenie bezpochyby žiada. Pediater, ktorý na dieťatko dohliada, starostlivo sleduje, či sú jeho váhové prírastky dostačujúce a dojčenie efektívne. Podľa odborníkov je odporúčané dojčiť aspoň do 6. mesiaca veku dieťaťa. Snažte sa vyhnúť stresu, ktorý je príčinou úbytku tvorby materského mlieka. Nezabúdajte na dostatočný pitný režim, pestrú stravu a odpočinok.

Prajeme všetkým mamičkám pohodové začiatky s dojčením a miminkám spokojná bruška plná materského mliečka.