Jednorazové plienky: Rýchlosť prebaľovania, komfort rodičov, jednoduché cestovanie.

Jednorazové plienky nájdete v každom detskom oddelení najrôznejších obchodných centier. Pre rodičov predstavujú najkomfortnejšiu možnosť prebaľovania - dieťatko totiž prebalí, plienky hodí do koša a vezmú si ďalšie. S jednorazovými plienkami teda nie sú žiadne starosti okolo.

Rovnako tak si rodičia chvália aj možnosť pohodlného a ľahkého cestovania s bábätkom. Jednorazové plienky vám tak nezapáchajú v kufri auta až do doby, než prídete do cieľovej destinácie. Jednoducho bábätko v prípade potreby prebalíte a plienky vyhodíte do najbližšieho koša alebo popolnice.

  • PLUSY: ľahké prebaľovanie, komfort pre rodičov, pohodlné cestovanie
  • MÍNUSY: sú neekologické, veľmi drahé, vyrobené z umelých materiálov, majú neestetický vzhľad

Látkové plienky: Menší zásah do vašej peňaženky, príjemnejšie na dotyk, menší vplyv na životné prostredie.

Dnešná doba sa veľmi zaujíma o tzv. zero waste produkty, ktorými látkové plienky bezpochyby sú. Ich dopad na životné prostredie je mnohonásobne nižší ako u tých jednorazových. A to nielen kvôli použitému materiálu, ale aj z hľadiska znovupoužitelnosti. To ocenia všetky mamičky, obzvlášť potom tie, ktoré plánujú viac detí.

Rodičia tiež oceňujú menšie zaťaženie rodinného rozpočtu, na ktorý má narodené bábätko obrovský vplyv. Mimo plienky sa totiž bábätku musí kúpiť autosedačka aj kočík. Aj keď ide vo väčšine o jednorazové položky, patria medzi tie cenovo drahšie. Zabudnúť by sme nemali ani na oblečeniekozmetiku a ďalšie potrebné vybavenie.

Pre vaše bábätko chcete to najlepšie, to je prirodzené. Preto si budete látkové plienky pochvaľovať, vo väčšine prípadov sú totiž vyrobené z prírodných a na dotyk veľmi príjemných materiálov. Bábätko sa v nich bude cítiť pohodlne a do jeho telíčka sa nebudú vylučovať nebezpečné látky, ako napríklad chemikálie z gélov a lepidiel na povrchu jednorazových plienok.

  • PLUSY: finančne výhodnejšie, ekologickejšie, estetický vzhľad, lepšia tesnosť, príjemné na dotyk
  • MÍNUSY: nutnosť prania, zložitejšie prebaľovanie, vyššie vstupné investície, nepohodlné cestovanie na dlhšiu dobu, kde nie je práčka

Tip navyše

Stále sa ešte nemôžete rozhodnúť? Možno vám pomôže fakt, že niektoré mamičky používanie jednotlivých plienok striedajú. V pohodlí domova využívajú látkové plienky a keď sú na cestách, dávajú prednosť jednorazovým plienkam. Voľba je len na vás.

Vaša Jana