Myslite na svoje pohodlie

Pôrodné boxy v jednotlivých pôrodniciach sú dnes veľmi moderne vybavené a zaistí vám absolútne súkromie. Nebojte sa priniesť si so sebou k pôrodu napríklad hudbu, ktorú milujete alebo vonný olejček, ktorý vám tieto priestory pekne prevoní a uvoľní vás.

Prvá doba pôrodná

Najdlhšiou časťou celého pôrodu je hneď tá prvá. Počas nej sa postupne otvárajú pôrodné cesty (pôrodnícka bránka). Dieťatko vo vašej maternici čaká dlhá cesta zostupu do pôrodného kanála. Interval kontrakcií sa pozvoľna skracuje, silnie a žena by sa mala sústrediť na správne dýchanie, ktoré napomáha lepšiemu uvoľneniu v oblasti panvového dna.

Nie ste v tom samy

Doba, kedy oteckovia mali dvere do pôrodnice zatvorené, je nenávratne preč. Ak sa s vašim partnerom dohodnete, môže vám byť po celú dobu pôrodu dôležitou oporou. Iba zdanlivo nekonečný čas opakujúcich sa kontrakcií a čakanie na vypudenie dieťatka dnes môžete tráviť spoločne.

Starať sa o vás bude tiež pôrodná asistentka. Podá vám klystír, a to nielen za účelom vyprázdnenia. Jeho hlavný zmysel spočíva v tom, že teplá voda aplikovaná do čriev zabezpečí ich rozhýbanie. Začnú narážať do maternice, ktorú stimulujú k naštartovaniu už dlhšie trvajúcich kontrakcií celého brucha. Iba tieto kontrakcie sú efektívne, pretože majú vplyv na ukrátení krčka maternice a vytvorenie súvislého pôrodného kanála.

Pôrodná asistentka pravidelne počúva srdiečko vášho dieťatka a každé 3 hodiny natáča kardiotokografický záznam. Ten ukáže, či sa dieťaťu dobre darí.

Tipy pre ľahší pôrod

Mimo tohto času je však ideálne čo najviac času tráviť v stoji, aby zostupovaniu bábätka napomáhala gravitácia. Vrelo odporúčame tiež využiť pôrodnícky vak, teplú sprchu k nahrievanie bruška či gymnastickú loptu, na ktorej sa môžete pohupovať a uľaviť si tak od nepríjemných krížových bolestí.

Do doby, než sa objaví tlak do konečníka, čo je znamenie, že pôrod sa blíži ku zdarnému koncu, dýchajte pomaly a zhlboka s čo najväčším nádychom do bruška. Potom, čo s každou ďalšou kontrakciou pocítite nutkavý pocit na tlačenie, dýchajte plytko, iba ústami a skúste zatiaľ netlačiť. Zabránite tak poraneniu krčka maternice a bábätku tak umožníte rotovať v pôrodných cestách podľa jeho potreby.

Záver prvej doby pôrodnej veľakrát vyžaduje čas a trpezlivosť. Cieľom je nechať hlavičku bábätka zostúpiť až do oblasti pošvového východu, aby nasledovné tlačenie rodičky prebiehalo čo najefektívnejšie.

Už čoskoro sa v ďalšom článku dozviete, čo vás a vaše bábätko čaká v 2. a 3. dobe pôrodnej. Ak si nie ste istá, čo by ste si mali zabaliť pred odchodom do pôrodnice, prečítajte si tento článok, kde sa dozviete všetko podstatné.