Druhá doba pôrodná

Pôrodnícka bránka je už otvorená, schovala sa za hlavičku bábätka a z pošvy vykukujú jeho vlásky. Pocit na tlačenie je v tejto chvíli už natoľko silný, že ho len s ťaží dokážete ovládnuť. Poloha, ktorú si zvolíte, záleží na vás. Majte však na pamäti, že počas prerezávania hlavičky sa oblasť hrádze napína, a nie v každej polohe je pôrodná asistentka schopná ju bezpečne chrániť pred natrhnutím.

Veľakrát je nútená vykonať epiziotómii čiže nástrih hrádze, ktorá zabráni rozsiahlejšiemu poraneniu na pôrodných cestách. Nástrih vykoná sestra pri vystupňované kontrakcii v priebehu tlačenia, preto ju v danom okamihu neucítite. Neskôr vykoná lekár miestne znecitlivenie a ranu ošetrí. Akonáhle porodíte hlavičku bábätka, dorotuje sa na stranu podľa postavenia ramienok a pri ďalšom zatlačení je dieťatko na svete. Pôrodná asistentka vám ho uloží na bruško a vy si tak môžete užívať radostné chvíľky dojatia a prvého stretnutia.

Tretia doba pôrodná

Po pôrode vášho dieťatka dochádza k uvoľneniu hormónov, ktoré nielen spúšťajú laktáciu (dojčenie), ale najmä odlučujú placentu. Jej vypudením je celý pôrod oficiálne ukončený. Odlučovanie placenty sprevádzajú opätovné sťahy maternice, ktoré sú však v porovnaní s kontrakciami počas pôrodu len veľmi slabé intenzity.

Pôrodná asistentka skontroluje či je placenta celistvá. Zníži tak riziko popôrodného krvácania. Jedným z dôvodov, prečo k nemu dochádza, je ponechanie zvyškov placenty a ich obalov v maternici. Dve hodiny potom zostávate na pôrodnej sále. V tomto čase máte možnosť sa s vašim dieťatkom bližšie zoznámiť, urobiť pár fotografií a priložiť ho k prsníku.

Na prahu novej životnej etapy

Pôrodná asistentka za vami priebežne dochádza a sleduje váš zdravotný stav. Po uplynutí dvoch hodín vás sestričky prevezú na oddelenie šestonedelia a uloží vás s dieťatkom na izbu. Teraz nastáva doba, kedy budete mať dostatok času na popôrodnú adaptáciu a nadobúdanie informácií, ktoré naďalej bohato využijete. O vášho drobčeka sa potom môžete kvalitne a láskyplne starať v pohodlí domova.

Milé budúce mamičky. Ničoho sa nebojte. Porodilo už mnoho žien pred vami a zvládnete to aj vy. Príroda vie čo robí a lekári vás v tom nikdy nenechajú samotné :-)

Petra