Čo určuje pohlavie dieťaťa a ide to ovplyvniť?

Možno už ste počuli alebo čítali o tom, že pohlavie bábätka môžete ovplyvniť. Jediné, na čo sa môžete spoľahnúť, je fakt, že na žiadnu metódu sa nemôžete spoľahnúť. Procesy v tele sú natoľko zložité a premenlivé, že akýkoľvek zásah z vlastnej vôle je už vopred odsúdený k záhube. O tom, či sa vám narodí chlapček alebo dievčatko rozhodujú predovšetkým chromozómy X a Y. Všetko ostatné už býva dielom náhody, alebo osudu ak chcete. Zázrak počatia je stále ešte oblasť, ktorú vedci nemajú úplne prebádanú.

Kedy sa o tom rozhodne?

Určujúcim momentom, od ktorého je rozhodnuté o pohlaví vášho potomka, je okamih počatia. Ešte niekoľko týždňov potom však embryo rastie bez toho, aby bolo možné rozoznať, či čakáte chlapčeka alebo dievčatko. Šiesty mesiac sa v tehotenstve uvádza ako rozhodujúci, kedy dôjde k aktivácii génu, ktorý zodpovedá za ďalší pohlavný vývoj. Od tohto okamihu sa začnú tvoriť tkaniva so ženskými alebo mužskými pohlavnými znakmi.

Prečo to chcieť vedieť a aké sú možnosti pre zistenie?

Je úplne normálne, že ste zvedavé, čo sa vám narodí rovnako, ako je v poriadku, ak sa chcete nechať prekvapiť až na pôrodnej sále. Oba varianty majú svoje pre a proti. Tu len pár dôvodov: Prečo chcieť vedieť? Vášho drobčeka môžete oslovovať menom už v brušku a nakupovať oblečenie vo "správnych" farbách. Prečo nechcieť? Na pôrodnej sále čaká nielen vás veľké prekvapenie. A tiež sa vyhnete riziku, že sa na ultrazvuku jednoducho pomýlili. Aj to sa môže stať.

 

Čo môžete pozorovať pred ultrazvukom?

Ľudská zvedavosť je tu od nepamäti a ľudia si vždy tvorili domnienky. Poďme si zhrnúť tie najčastejšie povery:

  • Nevoľnosť - Hovorí sa, že častejšie ranné nevoľnosti predznamenávajú dievčatko.
  • Tvar bruška - Ďalšia babská rada hovorí, že bruško skôr hore a špicatejší tvar znamená dievčatko. Skôr dole a guľaté značí chlapca.
  • Ockove kilá - Hovorí sa, že ak počas vášho tehotenstva priberá aj otecko, do rodiny príde malá princezná.
  • Kvalita pleti - Určite poznáte povery, že dievčatká berú vašu krásu. S chlapcom vraj rozkvitnete.
  • Chute - Túžba po sladkom predpovedá dievčatko. Ak vás berú viac salámy, údené, kyslé a ostré, máte vraj čakať chlapca.
  • Poprsie - Väčší pravý prsník predznamenáva chalana, väčší ľavý dievča - povráva sa.
  • Poloha pri spánku - Spíte na pravom boku? Bude to dievča. Niektoré mamy v Amerike tomu verí.
  • Farba moču - Mamy dcér vraj majú tmavší moč než mamy synov.

Samy možno poznáte aj ďalšie "rady". Jedna z tých známejších spočíva v priviazaní vášho snubného prstienku na váš vlas. Opisuje "kyvadlo" počas pohybu nad bruškom kruhy? Povera sľubuje dievčatko. Kývanie zo strany na stranu zas chlapčeka. Vodítkom môže byť aj vaša ženská (teraz už aj materská) intuícia. Čo tá vám hovorí? Vnímate okolo seba nápisy, rozhovory alebo obrázky skôr o chlapcoch? Možno aj to je hra intuície. Ale dosť možno aj nie?

Tlkot srdca dieťatka vie vraj tiež napovedať. Čím rýchlejšie tlčie, tým vraj väčšia šanca na dievča. Existujú tiež domáce testy, ktoré môžete zakúpiť v lekárňach i na internete. Ani tie však nie sú zárukou.

Akonáhle sa priblíži 20. týždeň, termín ultrazvuku a zvolili ste variant "chcem vedieť," konečne budete mať istotu - zhruba na 90 %. Teda, za predpokladu, že sa vaše bábätko nerozhodne otočiť chrbtom ku kamere.

Mamičky, ak sa nachádzate v podobnom období, dajte nám vedieť, či ste niektorú z babských rád vyskúšali a či sa "predpovede" naplnili.

Krásne obdobie tehotenstva praje

Jana