Prečo začať?

Plávanie bábätiek i starších detí sa nesie v znamení smiechu, pohody a radosti zo spoločne stráveného času. Voda je drobcom príjemná. Pripomína im pocit bezstarostnosti, istoty a bezpečia, ktoré vnímali v plodovej vode. Plávanie navyše bábätkám prospieva. Má celkovo pozitívny vplyv na kompletný psychomotorický vývoj. Zdokonaľuje zmyslové vnímanie bábätka k svetu okolo neho, posilňuje pľúca a dýchanie aj svaly na jeho drobnom telíčku spolu s rozvojom kardiovaskulárneho systému.

Už odmala sa malí plaváčkovia učia ovládať vlastný dych a zvykať si na pocit vody na tvári. Čo je pre ich neskoršie plávanie nevyhnutné. Bábätko po plávaní lepšie je aj spí, a to iste ocení každá mamička. Plávanie tiež prispieva k väčšej otužilosti.

Kedy začať s plávaním?

Keď už sa do plaveckého "výcviku" pustíte, je dobré vedieť, na čo vziať ohľad. Začať môžete už v útlom veku bábätka (od troch mesiacov vyššie), avšak tomu je nutné prispôsobiť teplotu vody (32 až 33°C) i citlivé zaobchádzanie inštruktora. Menej je niekedy viac, preto každý ďalší mesiac, kedy s plávaním počkáte, je pre bábätko vhodnejšie.

Nešliapnete vedľa, keď začiatok plávania preberiete s vaším pediatrom. Všeobecná rada potom znie, že bábätko môže plávať hneď, akonáhle už udrží hlavičku. Dobré je mať pri výbere kurzu na pamäti, že detí by ideálne vo skupinke nemalo byť viac ako desať. Kvôli ich bezpečnosti i času, ktorý potom inštruktor môže deťom aj mamičkám venovať.

Čo spolu môžete zažiť?

Kurzy plávania nie sú určené u malých detí k tomu, aby sa naučili nejaký plavecký štýl. Namiesto toho sa maličkí zoznamujú s vodou a získavajú k nej dôveru aj zdravý rešpekt. V podstate sú lekcie plávania bábätiek a starších detí viac o zábave než priamo o plávaní. Tešiť sa môžete na nepreberné množstvo hier, ktoré by vás ani nenapadli, pesničiek a rýmovačiek. Deti zistí, ako sa skĺznuť z okraja bazéna do vody, ako sa chytiť a držať okraja bazéna (pretože to je zručnosť pre pobyt pri vode nevyhnutná), ako plávať s vašou pomocou "sučku", aj ako vykúzliť na vodnej hladine rôzne veľké bubliny.

Že sme vás už naladili? Potom, ako vyrazíte, poradíme ešte, čo si nezabudnúť vziať so sebou: Okrem dobrej nálady nabalte plavky pre vášho plaváčika aj pre seba (áno, všetci sa namočí), plaveckú plienku/y, plávajúce hračky, ktoré dieťatko motivujú k hre, u odrastenejších detí po dohovore s inštruktorom plavecké okuliare (ak váš malý plaváčik nemá rád vodu na tvári), uterák (tých kľudne viac) a ak sa konajú lekcie vonku, potom tiež opaľovací krém.

 

Veľa zábavy počas vodných hrátok praje

Vaša Jana