Ako ďaleko do pôrodnice pôjdete?

Mnoho rodičiek, predovšetkým prvorodičiek sa obáva, že nestihnú do pôrodnice prísť a porodí napríklad pri ceste autom. Nemusíte sa báť, väčšina žien do pôrodnice dorazí včas. Niektoré ženy si dokonca vyberajú pôrodnicu vzdialenú aj 50 km od miesta bydliska, pretože ich oslovila inými hodnotami.

Starostlivo si preštudujte vybavenie pôrodnice, kvalitu starostlivosti

Aby ste si bola istá, že je prostredie vybrané nemocnice maximálne bezpečné pre príchod vášho dieťatka, preštudujte si pôrodnicu dôkladne. Zistite si dostupné informácie o vybavení, kvalite starostlivosti alebo aj odbornosti personálu. Chcete predsa vedieť, do jakej starostlivosti zverujete život vášho bábätka.

Mimo prístroja vás určite bude zaujímať tiež vybavenie izieb, sociálne zázemie a možnosti návštev. Ak máte rada svoj pokoj a súkromie, pýtajte sa tiež na možnosť byť na nadštandardnej izbe. Čo pôrodnica ponúka nájdete napríklad v sprievodcovi pôrodnicami. Vyhľadajte si tak jednoducho tú vašu.

porodnica

Prezrite si prostredie nemocnice

Fotografie na webových stránkach vás síce môžu presvedčiť o tom, ako je pôrodnícke prostredie pekné. Realita ale môže byť niekde inde, preto je vždy lepšie zavítať do vybranej pôrodnice osobne. Presvedčíte sa, či vám pôrodná sála aj izby šestonedelia vyhovujú, a navyše ľahko dostanete aj odpovede na otázky, ktoré vás ohľadom pôrodu zaujímajú.

Bude personál pôrodnice rešpektovať vaše želanie?

Váš pôrodný plán je veľmi dôležitou súčasťou pôrodu, spíšte si ho preto starostlivo. Prečo? Podľa neho sa väčšina personálu snaží pri pôrode postupovať. Niektoré mamičky vyžadujú epidurál, iné ho zas vyložene odmietajú. Rovnako tak nezabudnite na otázku, či je vybraná pôrodnica baby-friendly. Podporuje bonding, rooming-in alebo umytie novorodenca až druhý deň po pôrode? Aj toto všetko patrí medzi veľmi diskutované témy pri výbere pôrodnice, nezabudnite ich.

Zistite si skúsenosti pôrodných dul

Pôrodné duly sprevádzajú ženy pred pôrodom i počas neho. S niektorými pôrodnicami tak sú v blízkom kontakte. Pokiaľ vás zaujímajú bližšie informácie a skúsenosti s danou pôrodnicou, spýtajte sa duly, ktorá v nej ženy sprevádza už nejakú dobu.

skúsenosti pôrodných dul

Využite predpôrodného kurzu

Ak pôrodnica ponúka predpôrodný kurz, určite ho využite. Dozviete sa veľa užitočných informácií a napojite sa na danú pôrodnici. Poznať prostredie, v ktorom privediete vaše bábätko na svet, je veľkou výhodou. Budete sa tak cítiť lepšie aj vy.

Tip pre vás

Nech už si vyberiete akúkoľvek pôrodnicu, verte, že bude príchod vášho dieťatka príjemný, krásny a neopakovateľný zážitok. Udržujte sa pozitívne a nenechajte si tento jedinečný okamih pokaziť.