Vhodná doba, žiadne ponáhľanie 

Ak sa na túto chvíľu tešíte, majte na pamäti, že pri ​dojčiacom dieťatku je potrebné vyčkať aspoň do jeho ​ukončeného 6. mesiaca​. Dieťatko kŕmené dojčenský​m mliekom sa prvej lyžičky dočká skôr, s príkrm​ami môžete začať už po ​ukončení 4. mesiaca​. 

Nič však zbytočne nenáhlite, organizmus trojmesačných dojčiat na inú stravu než na mlieko naozaj pripravený nie je. 

Zavedenie neagresívnej zeleniny 

Skôr než malý jedák objaví zaujímavé kombinácie chutí rôznych pokrmov, musí si na nové chute ​postupne zvyknúť​. Vo všeobecnosti sa odporúča začať jednozložkovými zeleninovým​i príkrmami​. Deťom chutí prirodzene sladkastá varená dyňa vo forme polotekutého pyré či podobne upravená červená repa. 

Pravidlo troch dní vs. kombinácia chutí 

Nesnažte sa nijako experimentovať. Pokiaľ dieťa po príkrme nebolí bruško, nemá zápchu alebo naopak hnačku, ponúknite mu ​nasledujúci deň to isté​. Pár lyžičiek rovnakej zeleniny podávajte tiež tretí deň. Až potom vyskúšajte ​ďalší druh zeleniny​ a opakujte rovnaký postup. 

Kým začnete so ​zeleninovými príkrmami zloženými z viacero druhov zeleniny​, musíte si byť istí, že na všetku zeleninu, ktorú príkrm obsahuje, dieťatko reaguje dobre.  

Detské polievky​ sú výbornou možnosťou ako dieťaťu ponúknuť kombináciu chutí. 

Spestrenie ovocnými pyré a desiatami 

Pokiaľ malému stravníkovi chutí a príkrmy bez problémov prijíma, „oslaďte“ mu život napríklad ​banánovým či jablčným pyré a inými ​ovocnými príkrmami​. Aj tu ale buďte opatrní a pokúste sa ​dodržať pravidlo troch dní ako u nových druhov zeleniny. 

Ako desiata sú vhodné tiež ​kombinácie zeleniny a ovocia​, veľmi chutné je napríklad spojenie varenej červenej repy a banánu.  

„Druhý chod“: mäso + príloha 

Po troch až štyroch týždňoch od bezproblémového ​zavedenia zeleniny a ovocia bude vaše dieťatko pripravené ochutnať ​zeleninové príkrmy s mäsom.​ Vhodným druhom mäsa je ​dusené hovädzie alebo hydinové​. Vyskúšajte tiež príkrmy obsahujúce rybie mäso​.  

Bohatým zdrojom živočíšnych bielkovín je i ​vaječný žĺtok​. Iba žĺtok podávajte do jedného roku, celé vajíčko dieťatku dajte až po prvom roku. V tej dobe sa všeobecne odporúča tiež ​zavedenie tvarohu​. 

Zemiaky už má dieťatko dávno odskúšané a vy vymýšľate akú ​prílohu k mäsovému ​alebo zeleninovému ​pokrmu uvariť? Zaraďte najprv ​malé množstvo ryže alebo napríklad quinoy. Postupne môžete prejsť na ​obilniny s obsahom lepku ​a na​ cestoviny​. 

Teplou večerou k pokojnému spánku 

Lámete si hlavu nad tým, čo svojmu dieťatku nachystať na večeru? Zlaté pravidlo znie: zbytočne ​nenapchať bruško ťažko stráviteľným jedlom​. Najlepším príkrmom na noc​, teda pred spinkaním, je ​zeleninová polievka alebo iný zeleninový príkrm s rozumným obsahom obilnín. Podľa veku dieťaťa je tiež vhodným variantom ​jemná ​kašička​. 

Stolovanie na úrovni 

Zavedenie pevnej stravy je veľká vec. Z vášho dieťatka, ktoré doteraz iba pilo mlieko, sa stane malý stolovník, bude sa zúčastňovať spoločných raňajok, obedov a večerí pri stole. 

Aby sa mu dobre hodovalo, zaobstarajte mu pohodlnú ​kuchynskú stoličku​, ktorá mu poskytne potrebný rozhľad a jej povrch ide ​ľahko umyť​

Postupom času sa dieťatko začne chcieť ​kŕmiť samo​. Spríjemnite mu to detský​m riadom​. ​Špeciálny dizajn lyžičie​k a príborov uľahčuje správne držanie, a tak sa trafenie do pusinky začne deťom skoro dariť. Melamínové detské misky sú zdobené krásnymi obrázkami a zvládnu aj pád zo stola. 

Kým dieťatko sadne k jedlu, nezabudnite mu nasadiť ​podbradník​. V prípade, že ste obdivovateľmi abstraktného umenia, vedzte, že v galérii vám urobí väčšiu radosť ako na ​detskom oblečení.​