V dnešnej dobe si už každý môže vybrať, čím na dovolenku vyrazí. Vlakom, autobusom alebo dokonca lietadlom. Pri cestovaní s bábätkom je ale stále najlepšia jazda autom. Prečo?

  • Môžete sa individuálne prispôsobovať dieťaťu.
  • Urobíte si prestávky, keď potrebujete.
  • A hlavne na vás nebudú pozerať protivné tváre, ktoré hovoria, aby ste si to malé láskavo upokojili.

V aute je samozrejme dôležitý príjemný vzduch. Môžete mierne pustiť klimatizáciu, ale teplota by nikdy nemala byť väčšieho rozdielu ako 4°C. V žiadnom prípade nevetrajte v štýle prievanu. Bábätká sú náchylné na choroby, takže by sa taky mohlo stať, že miesto na dovolenku potom pôjdete na pohotovosť. Vzduch môžete tiež osviežovať rozprašovačom alebo cez sedačku hodiť vlhkú látkovú plienku.

Pre väčšie pohodlie určite poslúži aj clony a tienidla do okien. Drobcovi nebude svietiť slniečko do očí a nebude mu ani také teplo. Dôležitý je samozrejme aj dostatok tekutín. A to nielen pre dieťa, ale aj pre vás. Aby ste si od cesty oddýchli, nezabúdajte tiež na pravidelné prestávky.

Odkedy môže bábätko v lete cestovať?

Ak je to možné, s deťmi do 3 mesiacov na dlhé výlety vôbec nejazdite. Ak sa to nedá inak urobiť, dĺžka výletu by nemala prekročiť 300 km. Ide hlavne o to, že väčšia zmena teploty, klímy a podmienok by nemusela urobiť bábätku dobre. Namiesto krásne dovolenky by ste potom len premýšľali, čo sa tomu drobcovi nepáči.

Po treťom mesiaci už by nemal byť s cestovaním žiadny problém. Dieťa je ale vnímavé na nálady a dokáže vycítiť, keď si je ich matka výletom neistá a vystresovaná. Preto sa na cestu s pokojným vedomím pripravte - kvôli sebe aj bábätku.

Ako sa vysporiadať s rizikami cestovania?

Cestovanie s bábätkom nie je úplne prechádzka ružovou záhradou. Prináša so sebou nejedno riziko, s ktorým si musíte poradiť. A to hlavne v lete.

  • Pripravte sa na potenie

V horúcich letných dňoch je najčastejší problém potenie. Preto je dobré mať so sebou vždy náhradné oblečenie a dávať pod bábätko uterák alebo látkovú plienku. To zabráni tomu, aby sa pot dostal cez oblečenie až na sedačku.

  • Žalúdok na vode

Veľa malých detí trpí na nevoľnosti počas jazdy. Spoznáte to tak, že bábätko začne blednúť, potiť sa a bude nepokojné, môže plakať a následne zvracať. Väčšinou sa to prejaví hneď počas prvej jazdy, takže je potom potrebné zistiť, či dieťa znáša jazdu lepšie nalačno alebo ľahko najedené. Na nevoľnosti počas jazdy zoženiete voľne v každej lekárni tablety, žuvačky alebo sirup, ktoré vášmu dieťaťu uľaví a navyše majú uspávajúce účinky. Vždy ale pre istotu berte radšej vrecúško, náhradné oblečenie a vlhčené obrúsky.

  • Lekárnička vždy v pohotovosti

Malé deti sú tiež náchylné na choroby. Preto si so sebou vždy berte teplomer, základné lieky na teplotu a hnačku a uistite sa, že v mieste, kam idete na dovolenku, je možnosť zájsť kedykoľvek k lekárovi.

Ako si spríjemniť jazdu s bábätkom

Asi najlepšou voľbou je vyraziť na cesty v dobe drobcova dopoludňajšieho alebo popoludňajšieho spánku. Pretože to ale nie vždy ide, tu je pár tipov, ako sa na cestu poriadne pripraviť a jazdu si tak spríjemniť:

Uistite sa, že máte všetko, čo potrebujete.

Mať veci na cestu po ruke, je základ. Skontrolujte si, že vám naozaj nič nechýba:

Naplánujte si zastávky dopredu

Improvizácia je možno dobrodružná a všetci vieme, že nie vždy plán vyjde. Ale keď plánujete, rovno už počítajte s tým, že sa môže niečo pokaziť, takže si pripravte i náhradné varianty. Máločo vás potom po ceste prekvapí.

Pohodlné oblečenie a autosedačka

Bábätká majú radi pohodlie rovnako ako dospelí. Preto by ste ich na cestu mali obliecť do pohodlného oblečenia, ktoré ho nebude nikde hrýzť, škrtiť alebo tlačiť. Trebárs priedušné dupačky s roztomilým medvedíkom na brušku sú na letné vyletovanie ako stvorené.

Dôležitá je aj pohodlná a praktická autosedačka. Pre bábätká je najlepšia autosedačka 3v1:

  • Polohovanie v aute do ľahu aj na kočíku
  • Na prenášanie drobca
  • Ako kolíska

Všetky tri body spĺňa aj detská autosedačka Joie i-Level, ktorá sa dá navyše pripevniť aj na kočík.

Nezabudnite na drobcovu obľúbenú hračku

Každé bábätko má svoju obľúbenú hračku, ktorá ho dokáže na veľmi dlhú dobu zabaviť. Či už je vaše dieťa knihomoľ, chystá sa na hudobnú dráhu alebo má svojho obľúbeného plyšáčika, keď vezmete tú správnu hračku, je to pre vás jackpot.

A aby ste cestu spríjemnili nielen dieťatku, ale aj sebe, vytvorte si na cestu playlist s pomalou, tichou a ukľudňujúcou hudbou. Nikdy neviete, čím sa trafíte bábätku do noty a celú cestu si tak budete notovať ako parťáci.

Čo najpríjemnejšie cesty za dobrodružstvom s celou rodinou vám praje

Vaša Jana M.