Ukladanie dieťatka po pôrode

Prvé dni po narodení zvyčajne novorodenec grcká zvyšky plodovej vody, ktorých sa napolykal počas priechodu pôrodnými cestami. Aj vzhľadom k malej veľkosti žalúdka môže z počiatku dochádzať k jeho presýteniu a následnému častejšiemu grckaniu materského mlieka. Aby ste včas zabránili nežiaducemu zaduseniu, ukladajte vždy bábätko v postieľke tak, aby hlavička bola vyššie než nožičky.

Novopečené mamičky si často ešte v priebehu pobytu v pôrodnici berú dieťatko k sebe do postele, kde spoločne prehlbujú vzájomnú citovú väzbu. Aj tu je potrebné dodržiavať určité bezpečnostné zásady. Majte na pamäti, že očistky, ktoré vám odchádzajú, sú silne infekčné, a preto sa vyvarujte bezprostrednému kontaktu pri pokladaní bábätka priamo na vašu perinu alebo vankúš.

Rýchlozavinovačka, ktorá vám spravidla býva zapožičaná alebo si môžete priniesť svoju, je akýmsi čistým domčekom pre dieťatko, a preto ju vždy používajte k jeho ukladaniu. Nenechávajte dieťa v posteli ležať samotné. Pokladajte ho vždy na stranu postele, kde zdvihnete bočnicu (zábradlie), aby ste predišla nebezpečenstve pádu. Nielen pre rodičov, ale aj pre personál pôrodnice platí zákaz prenášania novorodenca po chodbe v náruči. Dieťa vždy prevážajte v postieľke, kamkoľvek sa s ním vydáte.

Dýchanie dieťatka pod kontrolou

Pre lepší dohľad nad dieťatkom si dnes môžete požičať alebo zakúpiť prístroj, ktorý sníma dychové pohyby bábätka. Jeho použitie je veľmi jednoduché, dieťa nijako neobmedzuje a rodičia môžu byť pokojnejší pri pomyslení, či ich drobček správne dýcha. Najväčšou obavou je tzv. syndróm náhleho úmrtia dojčaťa, ktorý sa u detí môže objaviť najčastejšie do šiesteho mesiaca veku. Práve po túto dobu je vhodné monitor dychu používať.

Ak sa rozhodnete pre jeho obstaranie, umiestnite ho v postieľke pod matrac. Pozor! Matrac nesmie byť vyšší než 10 cm. V prípade, že je vyšší, uložte dosku priamo na matrac. Po vložení dieťaťa do postieľky vždy nezabudnite monitor dychu zapnúť. So správnym dýchaním vášho drobčeka preblikáva zelená kontrolka. Ak sa vyskytne odchýlka, rozsvieti sa červené svetielko a v zápätí sa spustí zvukový alarm.

Kam doma umiestniť postieľku?

Akonáhle si dieťatko priveziete domov, ukladajte ho v postieľke už na rovnú podložku, bez zvýšenia v oblasti hlavičky, a to za účelom postupného vzpriamenia (narovnávania) chrbtice. Ak je postieľka umiestnená v izbe pri stene, nie voľne v priestore, k dieťaťu budete prichádzať stále z jednej strany a rovnako tak bude vnímať zvukové aj svetelné podnety. Myslite na jeho pravidelné otáčanie oboma smermi približne každých 48 hodín. Zabránite tak jednostrannému zležaní hlavičky, ale aj skráteniu svalov krku, čo by postupom času mohlo spôsobiť ťažkosti pri pretáčaní dieťaťa z chrbta na bruško obojstranne.

Meňte polohy bábätka

Už v prvých týždňoch po narodení sa odporúča dieťatko počas dňa otáčať na bruško. V tejto polohe je nútené dvíhať hlavičku a postupne tak dochádza k spevňovaniu svalov v oblasti šije a chrbta. Z počiatku v tejto polohe vaše novonarodené bábätko vydrží len veľmi krátko. Približne 5-10 minút počas celého dňa. V ďalších týždňoch a mesiacoch pozíciu na brušku postupne predlžujte. Nikdy však dieťatko nedávajte do postieľky spinkať na bruško. Polohu vykonávajte len keď bdie a za vášho plného dohľadu.

Zásadné je tiež polohovanie bábätka v postieľke na ľavý aj pravý bok, a to počas spánku i odpočinku. Pre pocit istoty a bezpečia mu vypodložte chrbátik napríklad polohovaciou podložkou alebo vankúšom. Zabránite tak nežiaducim reakciám zo zľaknutí, ktoré sa môžu objaviť v súvislosti s veľkým priestorom okolo neho.

Počas postupného vývoja v maternici zaujímali horné i dolné končatiny Vášho drobčeka flekčné postavenie, jeho telíčko pripomínalo klbko a priestor okolo neho bol stiesnený. Podobný pocit pri spánku i odpočinku si dieťatko žiada aj teraz po narodení, a to približne do 3. mesiaca veku. Nešetrite láskou, dotykmi ani častým kontaktom najmä v prvých mesiacoch jeho života. Dbajte na pomalé, šetrné, ale sebaisté zaobchádzanie, ktoré bude v súlade s jeho potrebami.

 Petra