Keď je staršiemu súrodencovi do 24 mesiacov

U malých detí do dvoch rokov sa môže zdať, že príchod nového člena vôbec neregistrujú. Veľmi pravdepodobné je aj to, že si dieťatko ešte nestihlo zvyknúť na svoju pozíciu jedináčika a s mladším súrodencom sa ľahko zžije. Nie je však vylúčené, že aj takto malé dieťa môže cítiť pocity neistoty spojené s príchodom bračeka či sestričky a môžu sa v ňom kumulovať pocity, ktoré sa prejavia až neskôr.

Nech už je skutočnosť akákoľvek, uistite sa, že každý deň venujete svojmu prvorodenému aspoň 15 minút času, ktorý bude patriť len jemu. Nezabudnite sa tiež na svoje staršie dieťatko usmiať zakaždým keď sa přibatolí do miestnosti. Nenechajte sa však polapiť do pasce jeho prosebných výrazov. Mrnčí váš "malý veľký", že chce tiež do náručia, práve keď dojčíte mladšieho? Vysvetlite mu, že aj vy ste smutní, že ho teraz nemôžete vziať k sebe a vyzvite ho, nech sa schúli k vám a bábätku. Potom príde čas na objatie.

Keď sú staršiemu súrodencovi 2 - 3 roky

Dvoj až trojročný vekový rozdiel sa javí ako ten najkomplikovanejší. Prirodzene sa staršie deti snažia udržať si plnú pozornosť, na ktorú boli doposiaľ zvyknutí. Svojím správaním často napodobňujú mladšieho súrodenca, pretože vo svojej hlavičke vyhodnotili, že toto im zabezpečí požadovanú pozornosť. Zhruba od dvoch a pol rokov veku však dieťa získava tiež už nejaké sociálne zručnosti, vďaka ktorým je do určitej miery schopné kontrolovať svoje emócie, rozdeliť sa apod.

Ako predísť alebo obmedziť emočné výlevy vášho prvorodeného? Na spomínané "bábätkovské" prejavy staršieho súrodenca zaberá, keď mu túto rolu na chvíľu jednoducho doprajete. Zahrajte si spolu na bábätko a uvidíte, že ho hra čoskoro prejde. Súčasne dovolujte vášmu dieťaťu byť tým starším a rozumnejším. Ak sa nebude brániť, zapojte ho do starostlivosti o mladšieho súrodenca a za pomoc ho vždy pochváľte.

Pokiaľ bude novorodenec spať v postieľke batoľaťa, kúpte staršiemu novú už skôr (napr. pol roka vopred) než sa novorodenec "nasťahuje" do tej jeho. V dostatočnom predstihu pred pôrodom tiež upravte váš rituál chystania sa do postieľky. Akonáhle novonarodené bábätko príde domov, skrátenie doby uspávania vám ušetrí veľa nervov. Rozdeľte si úlohy s manželom či partnerom.

Keď je staršiemu súrodencovi 4 - 6 rokov

V porovnaní s predchádzajúcou situáciou býva rozdiel 4 - 6 rokov o niečo ľahšie zvládnuť. Deti v tomto veku už dokážu byť trpezlivejší, ochotnejšie sa striedajú a prirodzený rozruch okolo nového člena rodiny o niečo lepšie chápu. Nedá vám ani veľa práce vysvetliť, že mu bábätko nerobí nič naschvál. V tomto veku majú deti tiež viac aktivít - viac "vlastného sveta". Mamička a otecko už teda nepredstavujú ich absolútne "všetko".

Napriek tomu stále rodičia predstavujú hlavné osoby v živote vášho staršieho potomka a je bezpodmienečne nutné prejavovať mu maximum lásky, starostlivosti a pozornosti, aké je vo vašich silách. Čas, ktorý venujete iba jeden druhému je extrémne dôležitý a účinnou prevenciou pred vznikom strachu dieťaťa, že vás nezaujíma.

Plačlivým scénam môžete predísť tiež uchovávaním obľúbených hračiek staršieho dieťaťa v dostatočnej vzdialenosti od toho mladšieho. Staršieho môžete chváliť, za to, čo už dokáže - na rozdiel od bábätka. Pocit dôležitosti prvorodeného posilníte tým, že ho zapojíte do výchovy mladšieho a prenecháte mu určitú mieru rozhodovania (napr. akú farbu hračky bábätku prinesie).

Keď je staršiemu súrodencovi 7 - 8 rokov a viac

V tomto veku má už dieťa širší okruh záujmov a kamarátov. Riziko dramatických žiarlivých scén sa tým prirodzene znižuje. Uistite sa však, že váš malý školák svoje pocity neskrýva (napr. zo strachu, že by ste na jeho pocity žiarlivosti reagovali negatívne). Jedným zo spôsobov, ako prinútiť dieťa vyjadriť čo cíti, je opísať im vašu vlastnú skúsenosť - teda ako vy sami ste žiarlili v detstve na svojho súrodenca.

Mamičky, určite nájdete svoje vlastné spôsoby, ako vyjadriť vašim deťom bezhraničnú lásku, ktorú k nim máte. Nech už bude výchova vašich detičiek akokoľvek búrlivá, verte, že akonáhle odrastú, získajú vo svojom súrodenci parťáka alebo dokonca najlepšieho priateľa na celý život a nedajú na neho dopustiť.

Jana