Pamätajte, že každá žena je jedinečná a pri každej z vás môže mať začiatok pôrodu úplne odlišný priebeh. V článku sa dočítate niekoľko užitočných informácií a rád, ktoré vám môžu pomôcť lepšie sa zorientovať, vyhnúť sa nežiaducemu stresu a všetko správne načasovať.

Odtok plodovej vody

V okamihu, kedy vám odtečie plodová voda vo väčšom množstve (odtok plodovej vody ste teda jasne identifikovali), je to zrejmý signál, že by ste mali vyraziť do pôrodnice. Nie je však nutné panikáriť. Pokojne sa osprchujte, dobalte tašku do pôrodnice a vyjdite. Najneskôr do 1 - 1,5 hod. by ste mali navštíviť konkrétnu pôrodnicu.

Nie vždy však voda odtečie v takom množstve, aby ste bez pochýb usúdila, že sa jedná o plodovú vodu. Často sa stáva, že máte len akýsi pocit vlhkosti na spodnom prádle. V tejto situácii je vhodné sa vymočiť, osprchovať, dať si hygienickú vložku, uložiť sa do postele a sledovať, či plodová voda naozaj odteká.

Ak však vaša neistota naďalej pretrváva, odporúčam zavolať na pôrodnú sálu pôrodnice, kde sa chystáte rodiť. Tamojší personál Vám určite veľmi ochotne poradí a vyrieši vašu situáciu.

Poslíčky, kontrakcie

Poslíčky sa u tehotnej ženy bežne vyskytujú od 36. týždňa tehotenstva kedykoľvek v priebehu dňa či noci. Majú charakter menštruačných bolestí a vyskytujú sa v oblasti podbrušku popr. v chrbte. Ich úlohou je pripraviť pôrodné cesty tehotné ženy na samotný pôrod. Nebývajú pravidelné, ale objavujú sa nárazovo. Riešením, ako poslíčkov upokojiť je nahriatie organizmu v teplej vode, popr. uloženie sa na ľavý bok.

Ak však zaznamenáte nasledujúce signály, je čas ísť do pôrodnice:

  • Interval bolestí sa spravidelní.
  • Skráti sa ich rozostup (cca čo 20 minút, potom čo 7, potom čo 5 minút).
  • Predlžuje sa trvanie poslíčkov.
  • Tuhne celé bruško a teplá sprcha nezaberá.

V nemocnici skontrolujú váš stav a v prípade, že sa bude jednať o planý poplach, môžete ísť domov.

Špinenie, krvácanie

Špinenie sa u tehotných žien bežne objavuje napr. po pohlavnom styku alebo vaginálnom vyšetrení u gynekológa. Veľakrát s časovým odstupom až jeden deň. Ak špinenie zaznamenáte, je potrebné byť na pozore a sledovať, či neprechádza vo zvýšené krvácanie.

Bohužiaľ ani odborníci nie sú vždy schopní bezpečne situáciu vyriešiť po telefóne, preto vždy radšej navštívte vášho gynekológa, popr. zájdite do pôrodnice, kde vás lekár vyšetrí a pokúsi sa zavčas príčinu krvácania odhaliť.

Znížené alebo zvýšené vnímanie pohybov bábätka

Máte pocit, že práve dnes sa váš drobček nehlási ako obvykle? Alebo si hovoríte, čo sa mu nepáči, že sa hýbe priveľa? Dôvodov, prečo sa tak deje, môže byť celá rada. Pre váš vnútorný pokoj a zdravie vášho bábätka nie je vhodné dlho vyčkávať. V pôrodnici skontrolujú, či srdiečko vášho dieťatka ťuká správne a vylúči sa tak isté nežiadúce riziká.

Čokoľvek sa vám nezdá

Cítite sa slabá, je vám na zvracanie, bolí vás hlava, máte rozmazané videnie alebo sa vám proste len niečo nezdá v poriadku. To všetko sú pádne dôvody, prečo navštíviť lekára. "Šiesty zmysel" budúcich mamičiek by sa nikdy nemal podceniť!