Hmotnosť a výška golfiek

Oproti hlbokým a športovým kočíkom sú golfové palice o poznanie ľahšie, ale aj tu sa nájdu rozdiely v hmotnosti. Ak budeme golfky častejšie zdvíhať a vynášať po schodoch (či už do MHD alebo inam), spoznáme každý kilogram. Záleží tiež na našej vlastnej výške. Výškovo nastaviteľné rukoväte sú ideálne pre vysokých rodičov.

Nosnosť

Väčšina výrobcov garantuje nosnosť do 15 kg. Aj keď máme pocit, že golfky zvládnu malého cvalíka, prebaľovaciu tašku aj nákup, neradno ich preťažovať.

Polohovateľnosť

Ideálne je mať možnosť opierku sklopiť do úplného ľahu, aby si dieťa mohlo pohodlne zdriemnuť bez preťažovania chrbta. U detí, ktoré zatiaľ nie sú schopné samostatného sedenia, je polohovateľnosť do ľahu nevyhnutnosťou. Nezávislé polohovanie nožnej časti je vzhľadom k zväčšeniu ložnej plochy a pohodlie pre nožičky odporúčané.

Kolieska

Obvyklý počet koliesok je 6 (vzadu zdvojené, vpredu jednoduché) alebo 8 (všetky zdvojené), výnimočne sa môžeme stretnúť aj s jednoduchým kočíkom so 4 malými kolieskami. Pri výbere vždy dbáme na stabilitu, ovládateľnosť a odpruženie. Otočné predné kolieska by mali ísť ľahko zaaretovať (zablokovať proti otáčaniu) a kočík by rozhodne mal mať účinné brzdy. Odpruženie kočíka a materiál, z ktorého sú kolieska vyrobené, majú veľký vplyv na pohodlie dieťaťa a následne aj na toho, kto kočík riadi. Všeobecne platí, že čím väčšie a mäkšie kolieska a čím lepšie odpružený kočík, tým pohodlnejšia jazda.

Skladnosť

Golfky je čas od času treba zložiť a uskladniť, prípadne prevážať autom. Vždy si dopredu zistíme rozmery po zložení, aby sme potom neboli neskôr nemilo prekvapení, že ich nemôžeme dostať, kam potrebujeme. Jednoduchá zložiteľnosť, pokiaľ možno jednou rukou a ľahkým pohybom, je vždy nespornou výhodou.

Údržba - čas od času je potrebné kočík vyčistiť. Ideálne je, ak je možné všetky textilné časti jednoducho zložiť a vyčistiť, a to vrátane bezpečnostných pásov.

Doplnky

Priestranný košík na nákup, prebaľovacia taška, pláštenka, nánožník, madlo pre najmenších pasažierov - to všetko sú praktické doplnky, na ktoré by sme nemali zabúdať. Slnečník, hrací pultík, držiak na fľaše tiež môžu veľmi uľahčiť život s malým jazdcom.

Prajeme Vám veľa pohodových kočíkových kilometrov!