Zžitie sa

Bábätko je doma, úplne odkázané na nás. Potrebuje byť kŕmené, udržiavané v čistote a teple a ... milované. Prvé dni sú vyplnené vzájomným poznávaním. Mamička sa učí reagovať na potreby bábätka, bábätko zase svoje potreby hlásiť. V brušku malo nepretržitý prísun živín, stálu okolitú teplotu a bezproblémove vyprázdňovanie. Po narodení zažíva prvýkrát pocit hladu a smädu, tepelnú nepohodu a nepríjemné pocity spojené s trávením. K tomu sa pridáva mamičkina popôrodná únava, hojenie, vstrebávanie zážitkov z pôrodu a pocit, že sa všetko točí len okolo dojčenia, prebaľovania a upokojovania babätka.

Nu, je toho dosť, s čím sa obaja musia vyrovnávať. Akokoľvek to budúcim mamičkám môže znieť strašidelne, realita tak strašidelná nebýva. Mamička i bábätko potrebujú predovšetkým kľud. Preto, ak je to možné, by s nimi mali byť len tí, o ktorých mamička stojí. Príliš veľa návštev túžiacich sa hneď teraz pozrieť na novorodeniatko nie je žiaduci stav. Ak stojíme na druhej strane dverí, potom je dobré vedieť, že vítané bývajú najmä návštevy prinášajúci uvarené jedlo vhodné pre dojčiace matky. Silný vývar môže urobiť väčšiu radosť než akokoľvek krásne dupačky.

Režim

"Hlavne ho nerozmaznávaj a neber ho na ruky, kedykoľvek fňukne!" "Nechaj ho revať, veď to ešte nie sú tri hodiny, čo si dojčila naposledy ..." Sú vám tieto vety povedomé? A tiež sa vám pri ich čítaní ježia vlasy na hlave? Niet divu. Ak novonarodené bábätko plače, má na to dôvod. Materský inštinkt celkom správne velí vyhovieť jeho potrebám. Verte, že takáto matka levica by v tomto ohľade našla spoločnú reč aj s matkou zebrou, a to je čo povedať.

Starostlivosť o seba

Spokojná matka, spokojné dieťa. Ešte nedávno žiariaca tehuľka, teraz strapatý, len pomaly splaskávajúci, vlečúci sa prízrak? Nie nevyhnutne. Sprcha, pleťový a telový krém, dobré jedlo a pitie a čas vedia zázraky. Niektoré na počkanie, iné do pár dní. Chce to len vydržať a myslieť aj na seba.

Malý tip na záver: Po pôrode nebýva veľa energie na nejaké vyváranie, preto nie je od veci pár týždňov pred pôrodom variť vždy pár porcií jedla navyše a tie potom zamraziť. V šestonedelí ako keď ich nájdete ...