Prečo to telu tak trvá?

Vaše telo počas tehotenstva prešlo obrovskými zmenami, či už ide o rozšírenie panvovej oblasti, zväčšenie pŕs, vytvorenie väčších tukových zásob, alebo uvoľnenie väziva, ktoré môže viesť k rozostúpeniu brušného svalstva

Nie každá žena má také šťastie, aby sa všetko vrátilo späť ako mávnutím čarovného prútika. Svaly, väzy a kĺby si musia zvyknúť na novú situáciu. Dôležitú úlohu hrá tiež hormonálny systém. Dajte svojmu telu čas a zbytočne ho nepreťažujte, mohlo by vám to ublížiť.

1. Začnite jemným cvičením v šestonedelí

Cvičenie po pôrode musí predovšetkým rešpektovať zmeny, ktoré sa s vaším telom udiali. Nie len po cisárskom reze je dôležité nič ťažké nezdvíhať. Dynamickejšie a rotačné cviky pridávajte postupne a až vtedy, keď sa na ne budete skutočne cítiť.

V prvých týždňoch po pôrode sa zamerajte predovšetkým na:

  • aktiváciu panvového dna – posediačky alebo poležiačky na chrbte pokrčte nohy a pokúste sa „vťahovat“ močovú trubicu, postupne môžete zapojiť aj sedacie svaly,

  • dychové cvičenia – ľahnite si na chrbát s pokrčenými nohami v kolenách, položte si ruku na pupok a pomaly a zhlboka sa nadychujte do brucha, na konci dlhého výdychu potom ucítite mierne zatnutie dolných brušných svalov,

  • posilnenie šikmých brušných svalov – vyskúšajte napríklad držanie rovnováhy v pozícii na štyroch, kedy natiahnete pravú nohu zároveň s ľavou rukou a opačne, rozhodne sa nesnažte o prílišné zapájanie priamých brušných svalov, viedlo by to k prehĺbeniu ich rozostupu.

Ako spoznať diastázu

Diastáza alebo rozostup brušných svalov po pôrode trápi množstvo mamičiek. Že sa nevyhla ani vám, poznáte jednoducho: ľahnite si na chrbát na zem a zdvihnite nohy do výšky asi 20 cm. Pokiaľ sa vám uprostred brucha urobila „strieška“, vaše priame brušné svaly sa po tehotenstve nevrátili do pôvodnej polohy. 

Riešením nie sú sklápačky, sedy ľahy ani doska, nejde totiž iba o povolené brušné svaly, ale práve o ich rozostup. Spevňovať ich v polohe, ktorá nie je prirodzená, je veľká chyba. 

2. Radikálne diéty nič neriešia

K starostlivosti o dieťatko potrebujete veľa energie, preto kvôli rýchlemu chudnutiu po pôrode nepodceňujte význam pestrej stravy. Z dvoch suchárov, uhorky a jogurtu síce nepriberiete, ale vaše telo nebude mať odkiaľ zobrať energiu na spaľovanie.

Rast svalov sa nezaobíde bez príjmu bielkovín, ale ani sacharidov a zdravých tukov. Vyvážený jedálniček doplňte o proteínové nápoje, dodajú vám tie správne živiny.

3. Dojčením spaľujete ako pri športe

Tukové zásoby, ktoré si vaše telo vytváralo počas tehotenstva, teraz konečne nájdu svoje využitie: tvorba materského mlieka totiž vyžaduje ohromnú dávku energie, ktorú premieňa práve z týchto zásob. Dojčením tak denne spálite toľko kalórií, ako pri hodinovom tréningu aerobicu

Pokiaľ nedojčíte, nezúfajte, zhodiť kilá po pôrode môžete aj tak. Zatiaľ čo bude vaše dieťatko spokojne tráviť umelé mlieko, venujte sa jemnej popôrodnej jóge a cvikom podporujúcim zavinovanie maternice

4. Aj chôdza sa počíta

Cítite takú únavu, že máte radosť, keď sa vám podarí aspoň výjsť von na prechádzku s kočíkom, a na žiadne cvičenie nemáte energiu? Veď aj obyčajná prechádzka je cvičením, naviac ideálnym, pretože počas chôdze zapájate množstvo svalov, vrátane tých brušných. Posilňujete jadro aj chrbtové a sedacie svaly. 

5. Počúvajte svoje telo a relaxujte

Pri akomkoľvek cvičení vnímajte, ako na neho vaše telo reaguje, rozhodne nič nerobte cez bolesť. Ak za sebou máte náročnú noc prebdenú nad dojčením či kŕmením, prebaľovaním alebo nosením uplakaného dieťatka, snažte sa radšej odpočívať. Naberiete tak energiu na fyzickú aktivitu, váš organizmus sa upokojí a vy sa budete cítiť oveľa lepšie.