Povinná výbava 

Kamkoľvek so svojím bábätkom či batoľaťom pôjdete, počítajte s tým, že skôr alebo neskôr bude potrebné ho prebaliť. Ešte pred výpravou začnite riešiť počasie a vhodné oblečenie pre bábätko, nachystajte si všetko, čo budete potrebovať k pohodlnému prebaleniu v poľných podmienkach. 

Prebaľovacia taška sa stane vašou novou kabelkou, cestovnou brošňou a taškou na malý nákup v jednom. Ideálne ju po každej vychádzke doplňte o potrebné veci, aby bola kedykoľvek pripravená znovu poslúžiť.

Pokiaľ ste novopečení alebo zábudliví rodičia, vôbec nie je na škodu urobiť si podobný zoznam

Plienky – neplatí, že menej je viac. Aj keď idete von len na chvíľu, minimálne tri plienky sa môžu zísť. 

● Cestovná prebaľovacia podložka – nezaberie miesto a bábätku zaistí komfortné ležanie v hygienických podmienkach kdekoľvek. Skromnejším riešením je bavlnená plienka

Vlhčené utierky – využijete ich nielen pri prebaľovaní, ale tiež pri utieraní ručičiek batoľaťa, ktoré všetko chytá a ruky si potom strká do ústočiek. 

Čisté body alebo dupačky – istota je istota. Nikdy neviete, kde čo pretečie. 

Vrecko na použitú plienku – pokiaľ budete prebaľovať niekde, kde nie je kôš, budete si musieť použitú plienku odniesť so sebou. Pred vlhkosťou a zápachom vašej tašku ochráni aj obyčajné vrecko. 

Podľa toho, na čo ste vy aj vaše dieťatko pri prebaľovaní zvyknutí, môžete zoznam doplniť napríklad o krém na zapareniny alebo o hračku, ktorá dieťa pri prebaľovaní zabaví.

Prebaľovánie v obchodnom centru, kaviarni a pod. 

Jen v máloktorom obchodnom centru dnes nie sú špeciálne prebaľovacie kútiky a pomaly, ale isto sa podobne začínajú zariaďovať aj reštaurácie a kaviarne. Nájdete ich väčšinou pri toaletách. Súkromie, prebaľovací pult, kôš na použitú plienku a umývadlo – čo viac si želať. 

Niektoré prebaľovacie kútiky sú dokonca vybavené kreslom pre pohodlné dojčenie a napríklad mikrovlnnú rúru na ohrievanie detských príkrmov

Prebaľovanie v nehostinných podmienkach 

Bohužiaľ nie je možné bábätko k vykonaniu potreby naprogramovať podľa toho, kde je prebaľovací kútik, posteľ alebo aspoň mäkký trávnik. Buďte pripravený riešiť prebaľovanie v teréne. V hlavnej úlohe: cestovná prebaľovacia podložka.

Vonku v lete vs. vonku v zime 

V lete nie je čo riešiť. Kdekoľvek na tráve roztiahnete prebaľovaciu podložku, vybalíte prebaľovaciu tašku a nemusíte sa báť, že bábätko prechladne. Dokonca ho ani nemusíte hneď znovu obliekať – prevetranie pôsobí ešte lepšie ako krém na zapareniny. 

V zime je to náročnejšie, takže pokiaľ nevychovávate malého otužilca, využite priestor auta alebo kočíku

Základom je oblečenie, ktoré vám dovolí sa k plienke dostať, bez toho, aby ste museli bábätko zbytočne vystavovať chladu. Vyberajte zimné kombinézy s asymetrickým zapínaním, z ktorých nemusíte bábätko pri prebaľovaní vyzliekať.

V aute 

Prebaľovanie na zadnej sedačke sa nijak zásadne nelíši od prebaľovania na gauči. Stiesnenejšie podmienky a starosť o čistotu poťahu síce môžu spôsobiť miernu nervozitu, ale nutnosť je nutnosť. 

V kočíku 

Keď nie je kam bábätko položiť, využite priestor kočíka. Prebaľovaciu podložku vsuniete pod ležiace dieťatko raz dva. Pokiaľ máte dlhšie prechádzky s kočíkom, budete tento spôsob prebaľovania ovládať ako profesionáli. 

Prebaľovaniu zdar 

Nebuďte z prebaľovania v neobvyklom prostredí nervózny. Hlavné je pohodlie a čistota vášho bábätka. Behom výletov a prechádzok improvizujte. Nájdete ďalšie osvedčené spôsoby a miesta vhodné k prebaleniu. 

Pokiaľ riešite výber plienok, prečítajte si o (ne)výhodách jednorazových a látkových plienok.